Na pomen reformacije spomnili tudi na osrednjem bogoslužju
| 31.10.2014, 16:14 Rok Mihevc
V evangeličanski cerkvi Primoža Trubarja v Ljubljani je bilo dopoldne osrednje bogoslužje ob dnevu reformacije. Kot je v nagovoru zbranim, med katerimi je bil tudi predsednik republike Borut Pahor, poudaril škof Geza Filo, je reformacija slovensko okolje močno zaznamovala, tako na verskem kot kulturnem področju.
Pri tem je spomnil na reformatorje Primoža Trubarja, Jurija Dalmatina, Adama Bohoriča. Poudaril je, da je letošnje leto za slovenski protestantizem izjemnega pomena, kajti obhajamo tri pomembne okrogle obletnice dediščine slovenskega protestantizma: 450. obletnico izida Trubarjevega Cerkvenega reda, 430. obletnico Dalmatinovega prevoda Svetega pisma in 430. obletnico Bohoričeve slovnice.
"Tovrstna praznovanja so pomembna, kajti pomagajo nam, da se zavemo in se prepričamo o svoji lastni vrednosti in pomenu, da namenimo še več skrbi za lastno identiteto in pri tem še posebej izrazimo ponos na te naše prednike," je dejal Filo.
Reformacija je bila po škofovih besedah versko gibanje; poskus, da bi kristjane, ki so bili že v tistem času v mnogih pogledih razdvojeni, zbrali in združili pod okriljem čistega evangelija in Cerkev prenovili. Moč protestantizma pa je segla tudi daleč čez okvire cerkvenega. "Svoboda vesti, toleranca in demokracija, svoboda in človekove pravice... pa tudi in morda še najprej, človekova odgovornost do vseh ljudi in vsake institucije - to so pojmi, ki jih je zaznamovala kultura protestantskega izvora," je poudaril Filo.
Poleg predsednika Pahorja so se bogoslužja med drugimi udeležili predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič, direktor urada za verske skupnosti Gregor Lesjak, med predstavniki drugih cerkva pa apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz in predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Glavan.
Reformacija kot versko, kulturno in politično gibanje se je začela 31. oktobra 1517, ko je nemški duhovnik Martin Luther na vrata cerkve v Wittenbergu obesil 95 tez, v katerih je zahteval prenovo Cerkve. Obdobje reformacije je Slovencem dalo prvo knjigo v slovenščini in s tem knjižni jezik. Dan reformacije je v Sloveniji tudi dela prost dan.
Da nas dan reformacije vsakokrat opozori na začetke slovenstva s slovenskim knjižnim jezikom in na skrb, ki jo moramo posvečati, da se bo naš jezik razvijal in ohranjal, je v sporočilu za medije zapisal predsednik SLS Franc Bogovič.
Ob nedavno prenovljenem Slovarju slovenskega knjižnega jezika, ki je z drugimi slovarji Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU prosto dostopen tudi na spletu, pa je opozoril, da moramo s ponosom spremljati takšne dosežke, "ki skrbijo za ohranitev in spodbujajo razcvet slovenščine".