Janša se je pritožil na ustavno sodišče
| 25.10.2014, 12:17 Rok Mihevc
Potem ko je obsojenemu prvaku SDS Janezu Janši na podlagi zakona minuli teden prenehal poslanski mandat, je Janša preko odvetniške pisarne Matoz na ustavno sodišče že vložil pritožbo zaradi odvzema mandata. Janša predlaga tudi začasno odredbo, torej da se mu do odločitve dovoli opravljanje mandata, izhaja iz pritožbe, ki jo je pridobila STA.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je v petkovi izjavi novinarjem pojasnil, da pritožbeni postopki glede Janševega mandata potekajo, ni pa želel povedati, kje in kakšni. Janša je prepričan: "V konkretnem primeru strogo formalno sicer res ne gre za spor o potrditvi mandata (mandat je pritožniku bil potrjen) temveč za odvzem mandata (natančneje ugotovitev o prenehanju mandata), kar pa je po svoji vsebini glede na razloge odvzema, ki so nastali že pred potrditvijo mandata oziroma že pred potrditvijo kandidature, v konkretnem primeru, vsebinsko povsem izenačeno. Odvzem mandata posega v samo bistvo volilne pravice, zato mora biti pritožniku zagotovljeno učinkovito pravno sredstvo, ki pa ga pritožniku lahko zagotovi le ustavno sodišče."Ustavno sodišče se na pritožbo še ni odzvalo, po podatkih spletnega Žurnala24 niti še ni dodeljeno konkretnemu sodniku. DZ se je s prenehanjem Janševega mandata, ki zaradi pravnomočne obsodbe v zadevi Patria prestaja dveletno zaporno kazen, seznanil 15. oktobra, 17. oktobra je bil sklep objavljen v Uradnem listu. V SDS so na podlagi nekaterih pravnih mnenj prepričani, da ima Janša še vedno poslanski mandat. Po njihovem mnenju je DZ sprejel politično odločitev, v nasprotju z ustavo, zakonom in brez glasovanja.
Namesto Janše bi lahko v poslanske klopi sedel Božo Predalič, vendar pa še ni jasno, ali bo prevzel mandat. Razlog za to pojasnjuje tudi predlog Janše ustavnemu sodišču za začasno odredbo, torej da se mu do odločitve dovoli opravljanje mandata.