Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Patriarh Sako muslimane poziva, naj bolj pogumno obsodijo džihadiste

Cerkev po svetu | 23.10.2014, 12:54 Marta Jerebič

Cerkveni predstavniki znova opozarjajo, da samo vojaška operacija ne bo rešila problema na bližnjem vzhodu in da se morajo islamski voditelji bolj odločno opredeliti proti Islamski državi.

Mir na Bližnjem vzhodu je mogoče doseči le s pogajanji, ne z enostranskimi nasilnimi akcijami, je pred Varnostnim svetom Združenih narodov v New Yorku v torek poudaril vatikanski predstavnik Bernardito Auza. Združene narode je pozval, naj preprečijo nova iztrebljanja ljudstev ter uveljavijo pravico vseh beguncev, da se vrnejo na svoje domove; verske voditelje na Bližnjem vzhodu pa, naj bolj odkrito obsodijo nasilje Islamske države.

K temu muslimanske voditelje spodbuja tudi kaldejski patriarh Louis Sako. Da bi premagali slepo nasilje Islamske države je potrebno skupno prizadevanje kristjanov in muslimanov, čeprav je doslej prevladoval strah, je dejal za agencijo Asianews. Sako je večkrat pozval k temu, da je treba jasno povedati, kaj je pravi islam in da Islamska država, Al Nusra ali Al Kaida ne predstavljajo religije Mohameda oziroma islamskega sveta. To je treba povedati odkrito, je dejal in obžaloval pomanjkanje poguma pri tem. Po njegovih besedah je potrebno doseči močno javno zavračanje in obsodbo nasilja nad nedolžnimi, ki so žrtve samo zato, ker izpovedujejo drugo vero.

Patriarha Saka je prejšnji teden v avdienco sprejel papež Frančišek in mu obljubil, da bo napisal pismo upanja za iraške kristjane, ki so morali zbežati s svojih domov in sedaj v obupnih razmerah živijo v sprejemnih centrih in začasnih bivališčih. Patriarh pravi, da ljudje želijo in čakajo na konkretno moralno in duhovno bližino. Skupine mladih, redovnice in duhovniki iz Zahoda, ki bi obiskali iraške krščanske družine, bi pomagali toliko in več kot denar, je dejal. Takšno znamenje solidarnosti bi bilo po njegovih besedah posebej dobrodošlo v adventu oziroma ob božiču.

Med begunci namreč prevladuje strah, razočaranje nad vojno, ki bo po ocenah ameriške vlade lahko trajala leta. In samo z bombardiranjem, opozarja patriarh, se ne bo premagalo Islamsko državo, ampak se bo povzročalo le nove nedolžne žrtve. Zato tudi mnogo družin želi zapustili domovino, drža nekaterih duhovnikov pa še spodbuja ta pojav. Šest škofijskih duhovnikov in šest menihov je namreč iz Iraka brez soglasja svojih predstojnikov odšlo v zahodne države in tam zaprosilo za azil. Patriarh je zato po posvetovanju z vodstvom Kaldejske Cerkve in vatikansko Kongregacijo za vzhodne Cerkve izdal odlok o njihovem suspenzu.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...