Dež minule noči prinesel rekordne količine vode, največ težav v osrednji Sloveniji
Slovenija | 22.10.2014, 11:30 Andrej Šinko
Slovenijo so minulo noč zajele poplave velikega obsega. Najbolj prizadeto je območje osrednje Slovenije, od Ljubljane do Polhograjskega hribovja. Vode v dolini Poljanske Sore se postopno že umikajo, do poznega popoldneva pa bodo vztrajale na območju ljubljanskega Viča in Podutika, opozarja hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.
V le osmih urah minule noči so na nekaterih merilnih postajah Agencije RS za okolje zabeležili rekordne količine padavin. Tako je za Bežigradom padlo 137 milimetrov padavin, v Borštu pri Gorenji Vasi pa čez 200 milimetrov padavin, kar so ponekod že stoletne rekordne vrednosti, pravi meteorolog Brane Gregorčič.
Na merilni postaji za Bežigradom je bilo doslej največ padavin oktobra v 70. letih prejšnjega stoletja, in sicer nekaj pod 100 milimetrov na kvadratni meter. V 100-letni zgodovini meritev v Ljubljani sta bila le dva dneva, ko je padlo še več dežja kot minulo noč, prvi septembra 1923, drugi pa septembra 2010, je navedel Gregorčič.
Nočne padavine so prizadele tri območja: dolino Poljanske Sore, porečje Gradaščice ter območje ob Glinščici.
V dolini Poljanske Sore so narasli zlasti manjši vodotoki in hudourniki. Ta voda se postopno že umika, tudi Sora v spodnjem toku ne narašča več in se počasi umirja. To območje je po besedah Polajnarja še nedostopno, zato škode še ne morejo ocenjevati, bo pa zagotovo največja. Med drugim je na tem območju porušilo tudi nekaj mostov, pravi Polajnar.
Voda iz porečja Gradaščice se že umika v svojem zgornjem toku, a se zdaj seli v zahodni del Ljubljane, na širše območje Viča in območje Glinščice. Tam so se zjutraj že zgodile poplave, podobne tistim iz leta 2010, pravi Polajnar. Te poplavne vode se bodo zadržale še tekom dneva.
V porečju Gradaščice so ponoči izdatno narasli manjši vodotoki, sprožilo se je več plazov, ponoči so imeli na tem območju največje težave. Voda se tudi tu že umika v svojem zgornjem toku, a se zdaj seli v zahodni del Ljubljane, na širše območje Viča in območje, kjer se stekajo vode iz polhograjskega hribovja, to je območje Glinščice, pravi Polajnar.
Prav na območju Glinščice so se zjutraj že zgodile poplave, podobne tistim iz leta 2010. Zlasti na območju Podutika so poplavljene mnoge ceste in hiše. Te poplavne vode se bodo po navedbah Polajnarja zadržale še tekom dneva. Mali Graben bo začel upadati po 12. uri, kar bo omogočilo umikanje tudi teh voda. A težave na območju Viča in Podutika se bodo nadaljevale še tekom dneva, opozarja hidrolog.
Kot posebnost je Polajnar navedel, da je ponoči ob slovenski obali prišlo do visokega valovanja morja. Najvišji valovi so bili visoki tudi do dva metra in pol. A zaenkrat nimajo podatkov o kaki večji škodi.
Polajnar je ob tem navedel, da je bila tokratna poplava že tretja večja poplava v tem letu po poletni poplavi v porečju Gradaščice in septembrskih poplavah v porečju Krke in vzhodni Sloveniji. "Prihaja pa še november, mesec, ko so se že večkrat pojavljale poplave," je še opomnil Polajnar.
Gregorčič je pritrdil, da se pogostnost "izrednih vremenskih pojavov" v zadnjem času povečuje. "Vtis je tak, da bomo s tem morali živeti, kajti manj jih ne bo, kvečjemu več," je dodal.
Po njegovih besedah v prihodnjih dneh ne bo večjih vremenskih posebnosti. "Najbolj burno vremensko dogajanje je mimo. V prihodnjih dneh večjih posebnosti ne pričakujemo. Jutri popoldne se bo spet krepil severni veter in bo jutri popoldne do petka dopoldne predvsem v Severni Sloveniji - pod Karavankami, ob avstrijski meji preko Koroške do Prekmurja in Štajerske v sunkih lahko presegel hitrost 70 kilometrov na uro. Nekaj težav bo povzročal," napoveduje Gregorčič.
Konec tedna se bo po napovedih vreme umirilo, vreme bo suho, veter bo šibak, temperature pa primerne letnemu času. "V času ljubljanskega maratona bodo tako temperature zjutraj okoli šest, dnevne okoli 12 stopinj, predvidoma brez padavin," je napoved za tekače povzel Gregorčič.