Predsednica vlade Alenka Bratušek
ZZR poziva Junckerja naj Bratuškove ne predlaga za komisarko
Slovenija | 03.09.2014, 12:32 Rok Mihevc
Zgodba o imenovanju evropskega komisarja iz Slovenije se nadaljuje. Včeraj je pogovor s prihodnjim predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem opravila premierka v odhodu Alenka Bratušek. Je ena od treh slovenskih kandidatov za položaj komisarja in edina, ki je bila povabljena na pogovor v Bruselj. Medtem se v Sloveniji vrstijo kritike na račun njene kandidature. Odzvali so se tudi v Zboru za republiko.
Podrobnosti pogovora Bratuškove in Junckerja niso znane. Premierka v odhodu je po srečanju dejala le: "Vse bo povedal gospod Juncker." A tudi pri bodočem šefu komisije izjav niso dajali. Bratuškova sicer ni bila prva, s katero se je Juncker včeraj srečal. Pogovoril se je že s komisarskimi kandidati iz Latvije, Finske, Bolgarije in Nizozemske. Prvi dve državi kandidirata nekdanjega premiera, Bolgarija sedanjo komisarko, Nizozemska pa zunanjega ministra. Po neuradnih informacijah se je pogovarjal s kandidati, ki naj bi imeli v prihodnji komisiji podpredsedniške položaje in neke vrste usklajevalno vlogo.
Tudi viri blizu Junckerju so v ponedeljek dejali, da poziv na pogovor še ne pomeni, da je vse odločeno, a dejstvo je, da prihodnji šef komisije preostalih kandidatov – torej evropske poslanke Tanje Fajon in zunanjega ministra v odhodu Karla Erjavca – za zdaj ni povabil na srečanja. Juncker je sicer dal že večkrat jasno vedeti, da želi v ekipi zadostno število žensk z močnim političnim profilom. Resorje bo določil po pogovorih z vsemi kandidati, razdelitev pa naj bi bila znana sredi prihodnjega tedna. Če bo vse po planu, bo evropski parlament o komisarski ekipi odločal na plenarnem zasedanju od 20. do 23. oktobra, komisija pa naj bi nov mandat začela 1. novembra.
Bratuškovi se, če jo bo Juncker dejansko uvrstil v svojo ekipo, na zaslišanju v Evropskem parlamentu obetajo neprijetna vprašanja iz vrst slovenskih poslancev. Globoko zakrbljenost so izrazili poslanci iz Evropske ljudske stranke – Milan Zver, Lojze Peterle, Romana Tomc, Franc Bogovič in Patricija Šulin. Zapisali so, da se Slovenci še dobro spominjajo nekaterih njenih evroskeptičnih dejanj in stališč. Bratuškovi argumenti, da je kot predsednica vlade zaslužna za to, da je Slovenija na poti gospodarskega okrevanja, so po njihovem mnenju neutemeljeni. Menijo, da bi moral bodoči predsednik vlade Miro Cerar na prvi seji nove vlade izbrati drugo kandidatko ali kandidata za slovenskega komisarja, ki bo užival podporo Slovencev.
Zbor za republiko kritičen
V izjavi za javnost so zapisali, da zadnje informacije o postopku imenovanja slovenskega kandidata za položaj komisarja vzbujajo resne pomisleke. Menijo, da je povabilo Junckerja Bratuškovi na razgovor v popolnem nasprotju s temeljnimi principi in izročili evropske demokracije. Pojasnjujejo, da premierka v odhodu ni članica nobene od obeh vodilnih strank Evropske unije in je z dosedanjim političnim delom skrbela predvsem in samo za lasten interes. To se po njihovem mnenju kaže tudi v samopreglagateljstvu za položaj komisarja. »Kot predsednica je v dobrem letu vodenja vlade, državo Slovenijo dodatno zadolžila za več kot 10 milijard evrov, njena vlada je zunanjo in obrambno politiko iz evro-atlanskih povezav usmerila v nerazumno približevanje Rusiji, prav tako pa se je s svojimi javnimi nastopi izkazala kot zagovornica skrajno levičarskih proti evropskih idej.«
Zbor za republiko zato najprej poziva predsednika vlade republike Slovenije dr. Cerarja, da takoj po imenovanju njegove vlade iz procedure imenovanja umakne vse tri do sedaj predlagane kandidate. »Obenem zbor poziva predsednika evropske komisije g. Junckerja da Alenke Bratušek ne uvršča na kandidatne liste za evropsko komisarko. Poslance Evropskega parlamenta, posebej poslance Evropske ljudske stranke pa poziva , da njeno kandidaturo zavrnejo že na parlamentarnih zaslišanjih. V Zboru za republiko ocenjujemo, da bi Imenovanje Alenke Bratušek za evropsko komisarko, okrepilo evroskepticizem znotraj Slovenije in negativno vplivalo na kredibilnost evropskih institucij.«
Komisarska kandidatura Bratuškove za SD in DeSUS še odprto vprašanje
Predsedujoči SD Dejan Židan je pred sestankom vodstev SMC, DeSUS in SD ter parafiranjem koalicijskega sporazuma na vprašanja novinarjev o kandidaturi Bratuškove za evropsko komisarko spomnil na stališče njegove stranke, da imajo svojo kandidatko za to funkcijo, podpredsednico SD Tanjo Fajon, in da bi bilo prav, da Juncker razmišlja o tem. "Neprimerno je, da bi Bratuškova postala komisarka, ker je doživela poraz na volitvah, zaradi njene nespretnosti je tudi padla vlada."
Židan je prepričan, da bo znotraj strank v Sloveniji, med Slovenijo in Brusljem, pa tudi v Bruslju še govora o tem. "Včeraj sem dobil informacije, da je politična skupina S&D, ki ji v Bruslju pripada tudi SD, zelo jasno povedala, da zahteva tak razrez komisarskih mest za socialiste, kot je bilo sprva dogovorjeno. Zato verjamem, da se bodo pogovori nadaljevali. Ne smemo dovoliti, da Bruselj določi, kdo bo naš kandidat za komisarja," je bil oster Židan.
Kot je ob tem spomnil Židan, je Cerar že pred tedni povedal, da sta zanj sprejemljiva le komisarska kandidata Erjavec in Fajonova kot predstavnika strank skorajšnje koalicije. "Jaz pričakujem, da ko politiki damo tako močne izjave, se teh izjav tudi držimo. Ob tako močnem nasprotovanju bi bilo zelo neobičajno, da bi komisija delala mimo tega," je dodal Židan.
Erjavec pa je povedal, da bo Cerarja zagotovo še enkrat vprašal, kaj je pravzaprav obljubil Junckerju. Glede na to, da naj bi Cerar Junckerju zelo jasno povedal, koga od treh slovenskih kandidatov za komisarja podpira, se mu namreč zdi zelo nenavadno, da Juncker je na pogovor povabil Bratuškovo, ki "pač v novi koaliciji nima podpore".
Na novinarsko vprašanje, ali bo torej Slovenija očitno edina država članica, ki ne bo imela komisarja s podporo nacionalne vlade, pa je predsednik DeSUS izrazil upanje, da se to ne bo zgodilo, čeprav da "dejansko kaže na to". Poudaril je tudi, da gre za Junckerjevo odločitev in tudi odgovornost.
Cerar nima možnosti spreminjati seznama kandidatov za evropskega komisarja
V SMC so poudarili, da Miro Cerar kot mandatar za sestavo nove vlade nima pravno-formalne možnosti spreminjati seznama kandidatov, ki ga je v Bruselj poslala vlada pod vodstvom Alenke Bratušek. Je pa Cerar dobil zagotovila, da bo komisar iz Slovenije vodil pomemben resor in imel vpliven položaj v komisiji.
V SMC so na spletni strani pojasnili, da je postopek kandidature za evropskega komisarja pristojnost in odgovornost vlade, ki se poslavlja, izbirni postopek izmed predlaganih kandidatov pa je v celoti v rokah prihodnjega predsednika Evropske komisije Jeana-Clauda Junckerja. Spomnili so še, da je Cerar po imenovanju za predsednika vlade prihodnjega predsednika Evropske komisije obvestil o podpori kandidatoma koalicijskih strank.