Kardinal Parolin: Papež bo nagovoril celotno Azijo
Cerkev po svetu | 13.08.2014, 17:30 Marta Jerebič
Papež Frančišek je na poti proti Južni Koreji. V Seul bo prispel ob pol štirih zjutraj po našem oziroma ob pol enajstih dopoldne po lokalnem času. Letalo s svetim očetom in njegovim spremstvom je poleg Italije preletelo že Hrvaško in Slovenijo. Ko je bilo letalo nad nami je poslal papež Frančišek slovenskemu predsedniku Borutu Pahorju telegram. V njem je zapisal, da pozdravlja njega in vse državljane. "Nad vas kličem blagoslov Vsemogočnega Boga in ga prosim, da bi ohranjal vaš narod v miru in blagostanju," je zapisano v telegramu.
Kot pred vsakim takim potovanjem, je tudi tokrat obiskal rimsko baziliko Marije Snežne. Pred podobo Marije, rešiteljice rimskega ljudstva se je zjutraj v tihi molitvi zadržal okoli 20 minut. Nato je na Marijin oltar položil še šopek rož. Namen papeževega tretjega mednarodnega potovanja je trojen. Nagovoril bo mlade na 6. azijskem dnevu mladih, za blažene bo razglasil 124 korejskih mučencev iz prve generacije tamkajšnjih katoličanov ter molil za spravo in mir korejskega polotoka. O papeževem obisku v Južni Koreji je za vatikanski televizijski center spregovoril tudi vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin.
Po besedah kardinala Parolina je pomen tega papeževega potovanja povezan s tremi dejavniki. Prvi je ta, da gre papež prvič na Daljni Vzhod, območje, ki v svetovni politiki in ekonomiji dosega vse večji pomen. »Papež bo nagovoril celotno celino, ne samo Korejo. Potovanje bo seveda zajemalo le Korejo, vendar pa bodo naslovniki vse države celine, tudi zaradi praznovanja azijskega dneva mladih, na katerem bodo prisotni mladi iz sosednjih držav.«
Tretji vidik, ki ga izpostavlja kardinal Parolin, pa je prihodnost. »Mladina predstavlja prihodnost, papež bo torej spregovoril o prihodnosti te celine, o prihodnosti Azije.«
Papež bo mlade po besedah kardinala Parolina spodbudil, naj postanejo protagonisti življenja Cerkve. »Mladi morajo postati evangelizatorji svojih sovrstnikov. To je sporočilo, ki ga bo prinesel papež, poleg seveda tega, da se mladi ne smejo pustiti preslepiti začasnim vrednotam naših družb in sveta, ampak naj v Jezusu iščejo odgovor na njihova vprašanja in skrbi.«
Kardinal Parolin je spregovoril tudi o tem, ali bo papeževo potovanje morda odprlo nove kanale dialoga med voditeljema obeh Korej in dalo upanje katoličanom v Severni Koreji. »Prepričan sem, da bo papeževo potovanje pripomoglo tudi v tem smislu, da se bo nadaljevala solidarnost do prebivalcev, ki potrebujejo pomoč, in da bo v največji možni meri spodbudilo odpiranje komunikacije in dialoga. Tudi papež je večkrat poudaril, da se namreč samo prek komunikacije in dialoga lahko rešijo problemi, ki še ostajajo,« je v pogovoru za vatikanski televizijski center še dejal kardinal Parolin.