Škof Anton Jamnik
Škof Jamnik: Krščanstvo v Aziji je v pravem razcvetu
Cerkev po svetu | 12.08.2014, 13:29 Marta Jerebič
Jorge Mario Bergoglio je že v mladih letih sanjal, da bi bil misijonar na Japonskem. A mu je to preprečila huda pljučnica pri 21-ih letih, zaradi česar so mu odstranili desni del pljuč, njegovi predstojniki pa so menili, da zaradi tega ni primeren za takšno poslanstvo. Sedaj v Azijo odhaja kot papež. V Južno Korejo bo odpotoval jutri popoldne, kjer se bo mudil do ponedeljka, v Azijo pa se bo znova podal januarja, ko bo obiskal Šri Lanko in Filipine.
Azija je bila v svoji celoti med petimi celinami najbolj neprepustna za krščanstvo. Število katoličanov sicer raste, a je na ravni le treh odstotkov azijskega prebivalstva. Treba pa je ob tem upoštevati dejstvo, da na tem kosu zemlje živi polovica vsega prebivalstva našega planeta. Ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, ki se je pred kratkim mudil prav v Južni Koreji, pravi, da je krščanstvo v Aziji v pravem razcvetu in da je kakor v »pomladnih popkih, ki cvetijo in se kaže toliko življenja. To potrjuje moja izkušnja v Koreji, srečanje s katoličani in ogromno krstov. Neko navadno nedeljo je bilo v neki cerkvi v času mojega obiska več kot 100 krstov.«
Zgodovina Cerkve v Koreji se je začela prek laikov in ne tujih misijonarjev. Med 124 mučenci, ki so umrli med nasilnim preganjanjem kristjanov med koncem 18. in sredino 19. stoletja in ki jih bo papež v soboto razglasil za blažene, je namreč samo en duhovnik.
»Laiki še danes naredijo izjemno veliko dobrega. Organizirajo srečanja, skupine, svetopisemske skupine, molitvene skupine. Zavedajo se odgovornosti. Tam ni hierarhičnega pogleda na Cerkev, čeprav spoštujejo škofe in duhovnike, ampak se zavedajo lastnih pobud, odgovornosti, izzivov, ustvarjalnosti, s katero lahko dajejo življenju Cerkve žar v vsakdanjem življenju.«
Prav zato imajo katoličani v Južni Koreji kar velik socialni in politični vpliv. V parlamentu zasedajo skoraj petino vseh sedežev, od prvih svobodnih volitev v državi leta 1987 pa so bili izmed šestih predsednikov trije aktivni katoličani, dva pa sta bila kot katoličana krščena, vendar vere ne prakticirata. Med njima je tudi sedanja predsednica Park Geun-Hye, s katero se bo papež srečal v četrtek. A kot pravi škof Jamnik, katoličani, čeprav jih je le 11 odstotkov, vero v glavnem prakticirajo. »Tisti, ki so katoličani, so praktično vsi pri maši. To je tista razlika od nas. Mi smo katoliški, vendar le za božič in veliko noč. Tam pa, če si katoličan, to pomeni molitveno življenje, molitvene skupine, velika izobraženost na področju vere pri teh ljudeh,« pravi škof Jamnik in o svoji izkušnji pri maši v Hongkongu na Kitajskem dodaja: »Ko greste po Evropi, greste, kot bi šli po starostnem domu. Tam pa je vse mlado. Ogromno je bilo družin, otrok. Vse kar žvrgoli.«