Begunci v Iraku
Kardinal Filoni: Opogumiti iraške kristjane tudi s psihološkega vidika
Cerkev po svetu | 12.08.2014, 09:43 Marta Jerebič
Kot smo že poročali, je papež Frančišek imenoval kardinala Fernanda Filonija, prefekta Kongregacije za evangelizacijo narodov, za svojega posebnega odposlanca v Iraku. Po nedeljskem srečanju s svetim očetom, med katerim sta se pogovarjala o podrobnostih obiska, je kardinal podal svojo izjavo.
»Sveti oče je že večkrat izrazil svojo občutljivost za to izredno težko situacijo, ki je nastala v Iraku, kjer je mnogo kristjanov, pa tudi veliko drugih manjšin, preganjanih in na begu. Govori se o milijonu razkropljenih oseb, ki iščejo varno zavetje zase ter za svojo prihodnost.«
Kardinal je poudaril, da je mogel živo zaznati skrb in pozornost papeža Frančiška, ki bi bil verjetno tudi sam rad med temi ubogimi ljudmi. To je razlog, da je kardinalu Filoniju zaupal nalogo, da bi jim prenesel to njegovo naklonjenost, globoko ljubezen, ki jo ima do njih.
Izpostavil je, da gre pri tem poslanstvu v prvi vrsti za spodbudo, vlivanje zaupanja, duhovno, moralno in psihološko pomoč. Po njegovih besedah kristjani v Iraku po vseh težavah, ki so jih morali soočiti, morda lahko mislijo, da ta država ni več njihova država. Irak je gostoljubna država, kjer so mnoga stoletja sobivale manjšine skupaj z večino, bila bi velika škoda danes izgubiti to bogastvo.
»S svojo prisotnostjo želim opogumiti kristjane tudi s psihološkega vidika ter jim povedati, da zanje obstaja prihodnost. Čutiti morajo, da je vesoljna Cerkev z njimi, da jih ne zapušča, da so zanjo dragoceni; pomembno pa je tudi, da ohranjajo zaupanje vase in v odnose, ki jih morejo graditi z drugimi.«
Ob koncu je kardinal povedal, da se papež Frančišek vseh teh stvari dobro zaveda ter dodal, da bo njegova naloga tudi spodbuditi predstavnike oblasti, naj se zavzemajo za dobro prebivalstva. Poleg tega pa želi tudi razumeti, kako bi lahko konkretno v bližnji prihodnosti pomagali tamkajšnjim ljudem.
Vir: Radio Vatikan