Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh (foto: www.ozs.si)
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh

Meh o osnutku koalicijske pogodbe kot ga vidi OZS

Politika | 03.08.2014, 08:00 Petra Stopar

Na delovni osnutek koalicijske pogodbe so se v minulem tednu odzvali predstavniki socialnih partnerjev. Sindikati so še posebej ostro nastopili proti enemu od napovedanih ukrepov – socialni kapici, predstavniki gospodarstva pa zahtevajo jasnejše ukrepe za zagon tega sektorja.

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije kot prvo pogrešajo ukrepe za ugodnejše davčno in poslovno okolje ter za razbremenitev stroškov dela. „Potrebna je ponovna reforma trga dela v smeri večje prožnosti, nižjih stroškov dela, krajše bolniške odsotnosti, pogrešamo tudi predlog za ustanovitev sklada za odpravnine, s čimer bi podjetja razbremenili izplačil odpravnin v primerih odpovedi pogodbe o zaposlitvi,“ je v sporočilu za javnost in v pogovoru za naš radio pojasnil predsednik OZS Branko Meh.

Kot dodaja, se v OZS zavedajo negativnih posledic sive ekonomije, boj proti kateri napoveduje stranka SMC, vendar opozarjajo, da davčne blagajne tega problema ne bodo rešile. „Virtualne davčne blagajne imamo namreč že sedaj, saj so si morali gospodarski subjekti, ki poslujejo z gotovino, julija lani vgraditi programsko opremo, ki onemogoča brisanje računov. V primeru, da davčne blagajne bodo, potem jim mora financirati država in nikakor ne smejo biti dodaten strošek za obrtnike in podjetnike. Prepričani smo tudi, da se je treba osredotočiti zlasti na tiste, ki delajo na črno, t.i. šušmarje, ki ne plačujejo davkov ter prispevkov in sploh ne uporabljajo blagajn, z dampinškimi cenami pa legalnemu delu gospodarstva predstavljajo nelojalno konkurenco.“

Glede nepremičninskega davka, ki ga navaja osnutek koalicijske pogodbe, pa v zbornici trdijo, da mora biti ta uveden na „pravičen način, kar pomeni pravično določene davčne stopnje“. Meh je spomnil, da so bili pri zadnjem poskusu uvedbe davka obrtniki in podjetniki „v neenakopravnem položaju z ostalimi gospodarskimi subjekti“.

V osnutku koalicijske pogodbe pa na zbornici pozdravljajo ukrepe za boljšo plačilno disciplino in uvajanje vajeništva, „pri čemer je treba zagotoviti stabilno in dolgoročno financiranje delodajalcev za prevzem obveznosti, ki jih prinaša dualni sistem“. Podpirajo tudi dvig splošnih in poklicnih kompetenc za lažje vključevanje na trg dela in šolo mojstrstva ter točke VEM za poenostavitev postopkov.

Prav tako kot dobrodošla ukrepa vidijo združitev obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter spodbujanje izvajanja skupnih javnih naročil v zdravstvu. Reforma pa naj se izvede brez dodatnih obremenitev delodajalcev. Med 15 koalicijskimi projekti sta tudi „učinkovito črpanje sredstev EU in poenostavitev sistema javnih naročil, kar sta prioritetni zahtevi tudi v letošnjih Zahtevah slovenske obrti in podjetništva,“ piše v sporočilu za javnost z OZS.

Celotnemu pogovoru s predsednikom Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije lahko tudi prisluhnete.

Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...