Evropska Slovenija in Odbor za preprečevanje zlorab v pravosodju ogorčena nad neopredeljenostjo Sodniškega društva o govoru Masleše
Politika | 09.07.2014, 13:28 Petra Stopar
Potem ko je vrhovni sodnik Marko Šorli Slovensko sodniško društvo pozval, naj se opredeli do govora predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše na dnevih sodstva, so v društvu dejali, da se v politična obračunavanja ne bodo vpletali. Da je takšen odziv v nasprotju s poslanstvom sodniškega društva kot tudi z integriteto sodne skupnosti, pa menijo v Evropski Sloveniji. Zbor za republiko pa je izjavo predsednice sodniškega društva Janje Roblek o tem, da se ne bodo vpletali v notranja trenja na kazenskem oddelku Vrhovnega sodišča, označil za arogantno.
6. junija je Branko Masleša na okrogli mizi Dnevov slovenskega sodstva v Olimju dejal, da se predsednik SDS Janez Janša vsaj besedno postavlja nad zakon z izjavami, da če še ni takega sodišča, bo pa že ustanovljeno, ki da bo to pravnomočno sodbo spravilo s sveta, oziroma da pravnomočne sodbe ne spoštuje. Sporočilnost takega ravnanja, ki sodišče in s tem sodstvo prikazuje kot ciljno trofejo, je za Maslešo izjemno nevarno, saj vodi v razgradnjo ustavnih temeljev države, je povedal predsednik vrhovnega sodišča v Olimju.
V Sodniškem društvu o tem menijo, da je bila osrednja tema dnevov sodstva etika in integriteta in da so se vsi govorniki strinjali, da "so osebne diskreditacije sodnikov ter pavšalni in neutemeljeni napadi na sodstvo nedopustni, saj vodijo v razgradnjo pravne države". Pri nagovoru Masleše pa po oceni društva ni šlo niti za obračun z ustavnim sodnikom niti za okrcanje opozicijskega voditelja. "Šlo je za odziv, odgovor na napade na sodstvo in sodnike v javnosti", so zapisali v odgovor na poziv vrhovnega sodnika Šorlija. Povejmo še, da je zaradi Masleševega govora iz sodniškega društva po poročanju nekaterih medijev izstopila vrhovna sodnica Barbara Zobec.
V Evropski Sloveniji in Zboru za republiko so ogorčeni
Kot so zapisali v Društvu Evropska Slovenija, je "popolnoma nesprejemljivo, da za namene osebnih obračunavanj z ustavnim sodnikom in stranko v postopku, predsednik Vrhovnega sodišča uporablja svojo javno funkcijo. Ker to vrši v nasprotju z namenom te funkcije, gre za njeno odkrito zlorabo. Sodniško društvo se s svojim odzivom takemu ravnanju očitno pridružuje", ocenjujejo v Evropski Sloveniji.
V Odboru za preprečevanje zlorab v pravosodju, ki deluje pod okriljem Zbora za republiko, so zgroženi, ker je Janja Roblek zavrnila argumentirana pričakovanja sodnika Šorlija, da se društvo opredeli do nastopa Masleše, "ki je v nagovoru sodnikom grobo in brez argumentov napadel ustavnega sodnika Jana Zobca zaradi njegove obrazložene kritike sodstva, in prvaka opozicije, ki je kot stranka v postopku kritiziral odločitve sodišč". S tem nastopom je po mnenju Odbora Masleša poteptal načelo nepristranskosti in neodvisnosti sodnikov.