Štefan IskraŠtefan Iskra
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Petra StoparPetra Stopar

KPK: Novela o političnih strankah izhod v sili za financiranje pred volitvami

Politika | 19.06.2014, 13:04 Petra Stopar

V Komisiji za preprečevanje korupcije so kritični do novele Zakona o političnih strankah, ki jo je prejšnji teden sprejel Državni zbor. Po mnenju komisije novela krši ustavno izhodišče enakosti položaja poslancev in ne sledi načelu transparentnosti financiranja strank. K izboljšanju zakonskega okvira na tem področju pa pozivajo predstavniki Društva Integriteta.

Po oceni Komisije za preprečevanje korupcije Novela zakona o političnih strankah ne sledi namenu omejevanja višine posamične finančne podpore v gotovini politični stranki in še vedno ohranja prenos proračunskih sredstev na interesne skupine oz. stranke ter omogoča porabo davkoplačevalskega denarja za parcialne, strankarske interese.

Kot ocenjujejo v komisiji, novela poslancem prinese neizpodbitno več koristi kot prejšnja, in ugotavljajo, da gre pri takem ravnanju poslancev za pomanjkanje oz. kršitev integritete, kot jo določa zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Po mnenju KPK se ne da izogniti razlagi, da je bila novela sprejeta zgolj kot izhod v sili za pridobitev dodatnega denarja za prihajajoče volitve.

Do določil novele zakona o političnih strankah so kritični tudi v Društvu Integriteta Transparency International. Kot pravi predsednik Vid Doria, so poslanci z novelo znižali nekatere predpisane globe in zvišali še dovoljeni znesek gotovinskega prispevka stranki za več kot sedemkrat, kar zgolj dokazuje nujno potrebo po sprejetju etičnih kodeksov strankah in parlamentu.

V mednarodni raziskavi z naslovom »Osvetljevanje denarja v politiki« je Slovenija za transparentnost pri financiranju strank ocenjena z indeksom 4,7 od maksimalno 10 oziroma oceno povprečno. Glavna ugotovitev je, da državni organi strankam in organizatorjem kampanj v primeru kršitev financiranja ne izrekajo kazni.

Čeprav je letošnja dopolnjena zakonodaja korak v pravo smer, nekatere pomanjkljivosti ostajajo. Med drugim se pojavlja vprašanje, ali je popolna prepoved financiranja za pravne osebe ustrezen ukrep. Hkrati dopolnitve zakonodaje dopuščajo, da se stranke obnašajo nepregledno, saj jim še vedno ni treba objaviti vsakega donatorja ali predložiti natančne informacije, povezane s finančnimi viri. Med drugim je strankam še vedno dovoljeno, da posojilo najamejo pri fizičnih osebah, zakonodaja pa ne predvideva vključenosti civilne družbe pri nadzoru financiranja volilnih kampanj.

Po oceni društva Integriteta mora Državni zbor zagotoviti tudi dodatna pravila in povečati nadzor nad porabo proračunskih sredstev, ki so namenjena strokovni pomoči poslancev.

Politika
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...