Pogovori ministra Žmavca s predstavniki manjšine
Minister na prvem (in zadnjem) obisku v Trstu
| 12.05.2014, 13:11 Matjaž Merljak
Na Generalnem konzulatu v Trstu so v petek, 9. maja 2014, potekala srečanja predstavnikov naše manjšine v Italiji z ministrom za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazdom Žmavcem. Šlo za prvi obisk ministra pri rojakih v Italiji, a ker je vlada Alenke Bratušek odstopila, verjetno tudi zadnji, saj minister Žmavc opravlja le še tekoče posle.
Ena od ugotovitev je bila, da je pri uresničevanju pravic, ki pripadajo manjšini, zaznati napredek, financiranje manjšinskih ustanov pa še ni stabilno urejeno. Sogovorniki so tudi naglasili, da še ne uživajo vseh pravic, ki so določene v mednarodnih sporazumih in italijanski zakonodaji.
Manjšina pričakuje, da ji bodo spremembe italijanske volilne zakonodaje zagotovile olajšano zastopstvo. Želi si tudi dejavne vključitve v pogovore o načrtovanih spremembah na ravni organiziranosti pokrajin, občin in gorskih skupnosti, ki bi lahko imele pomembne posledice na manjšinske pravice.
Predstavniki Skupnega zastopstva Slovencev v Italiji in Gospodarskega foruma so ministru predstavili način delovanja in združevanja Slovencev v Avtonomni deželi Furlaniji Julijski krajini.
Gospodarski forum je nastal na pobudo obeh krovnih organizacij (SKGZ in SSO) z namenom, da bi usklajeval gospodarsko-finančne dejavnosti manjšine. Ena od njegovih nalog je povezava obmejnega prostora z matico. Predstavniki manjšine si želijo, da bi obe državi zagotovili primerne pogoje za sodelovanje tako na gospodarskih, finančnih, izobraževalnih in športno-kulturnih programih.
Po zaprtju Tržaške knjigarne v Trstu je se v mestu pripravlja Tržaško kulturno središče, ki bo več kot knjigarna - predstavljalo bo pravo informacijsko točko. Dogovor o ustanovitvi je bil podpisan v začetku aprila 2014. Prisotna sta bila tudi slovenski minister za kulturo in direktor Javne agencije za knjigo. Na petkovem srečanju so nakazali, da se obeta dobra rešitev glede ustreznih prostorov.
Posebna skrb ostaja delovanje Primorskega dnevnika in drugih manjšinskih medijev ter zagotavljanje vidnosti slovenskih televizijskih programov.