Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Kakšno povezovanje je pričakovati pred volitvami v Državni zbor?

Politika | 27.05.2014, 12:06 Petra Stopar

Dnevi po volitvah v Evropski parlament prinašajo vidne politične posledice. Potem ko sta zaradi volilnega neuspeha z mesta predsednika stranke SD in DL odstopila Igor Lukšič in Gregor Virant, je odgovornost za slab rezultat na volitvah prevzel tudi Pavel Gantar in odstopil z mesta predsednika Zaresa. Premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek pa bo pred državnozborskimi volitvami vse svoje moči usmerila v povezovanje leve sredine. Vzrok težav namreč vidi v preveliki razdrobljenosti glasov. Povezovanja pred volitvami si po pozitivnih izkušnjah na evropskih volitvah želijo tudi v SLS.

Dejan Židan, ki Lukšiča zdaj začasno nadomešča na mestu predsednika, ponavlja, da nima ambicij po vodenju stranke in izraža pripravljenost SD-ja na pogovore s strankami na levici, ki sorodno razmišljajo. V tem smislu tudi verjame, da bodo lahko skupaj zmagale na volitvah.

Bratuškova, ki bo v soboto ustanovila novo, lastno stranko, tako kot bosta vsak svojo tudi Miro Cerar in Igor Šoltes, si želi, da bi njeno zavezništvo prizadevalo povezati različna gibanja, »a hkrati podobnih pogledov na to, kaj je v naši državi potrebno, da se družba razvija. Po naši oceni je to socialna, pravična, solidarna družba, sloneča na liberalnih vrednotah svobode in strpnosti«.

Da bi utegnili sprejeti ponudbo Bratuškove, je slutiti v Cerarjevih izjavah, ki za zdaj konkretno še ne želi govoriti o tem, a dodaja, da bodo po volitvah povezovanja strank zaradi volilnega sistema neizogibna. Tudi Šoltes je prepričan, da se bo zagotovo treba usesti ter se pogovoriti o vsebinski sorodnosti med strankami.

Moralni teolog Ivan Štuhec pa predvideva, da bo na državnozborskih volitvah levosredinska opcija stavila vse na Cerarja »in seveda ta stranka bo odigrala ključno vlogo pri naslednjih državnozborskih volitvah. Vse to, kar je ostanek neke PS, Bratuškova in tako naprej, to ne bo igralo večje vloge, ker ljudje imajo te garniture dovolj«.

Potem, ko je SLS-u skupni nastop z NSi na evropskih volitvah prinesel enega evropskega poslanca, se z vodstvom NSi dogovarjajo za podpis predvolilnega sporazuma o povezovanju, vendar ne v smislu oblikovanja skupne liste, pač pa v smislu, da bi stranki podpisali predvolilni dogovor, da bosta po volitvah oblikovali koalicijo.

Vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc o koristi povezovanja na evropskih volitvah pravi: »Več ali manj vemo, če se poglobimo v same analize, da NSi sama skoraj gotovo ne bi prišla do dveh mandatov. Sama ljudska stranka pa verjetno ne bi prišla do mandata.« Temu, da pa bo predsednik SLS Franc Bogovič stranko po novem vodil iz Bruslja, saj je postal evropski poslanec, niti v SLS niti v NSi ne oporekajo.

Politika
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...