Ribištvo
Bohinj se krepi kot ribiška destinacija
| 11.05.2014, 16:00 Rok Mihevc
Bohinj se krepi kot ribiška destinacija, saj se v občini vse bolj zavedajo potenciala za razvoj tovrstnega turizma. Tamkajšnja ribiška družina gradi ribogojnico za vzrejo avtohtonih ribjih vrst, zlasti postrvi, ki je med ribiči na tem območju najbolj zaželena.
Ribniški turizem že velja za enega ključnih produktov v bohinjski turistični ponudbi, zato se je Turizem Bohinj pred petimi leti povezal z domačo ribiško družino. Organiziral je tudi ribiški festival, ki poteka vsako leto po koncu poletne sezone. Direktor Klemen Langus računa, da bo Bohinj v nekaj letih še bolj prepoznan kot ribiška destinacija. »Ribiški turizem se je že utrdil v ponudbi. Moram priznati, da smo pred tem bili zelo mačehovski, nismo videli, da imamo to na dlani in da moramo močneje stopati tudi v promocijskem smislu in narediti več aktivnost, da bi Bohinj poleg tega kar sam predstavlja – torej čisto okolje, narava, Narodni park – bil prepoznan v tujini in slovenskem prostoru kot ribiška destinacija.«
Langus ugotavlja, da so ribiči odlični gostje. »So zahtevni v smislu ponudbe dobrega in čistega okolja, izjemnih voda in naravne danosti in to je tisto, kar jim Bohinj vsekakor lahko ponudi.«
Tajnik in vodja čuvajske službe v Ribiški družini Bohinj Marko Gradnik pojasnjuje, da vsako leto prodajo do 2200 dovolilnic. S tem iztržijo približno 75 tisoč evrov. »Na jezeru v glavnem lovijo Avstrijci, predvsem jezersko zlatovščico. Na Savo pa hodijo z vsega sveta – od Avstralije, Nove Zelandije, Amerike, veliko je Evropejcev. Pozna se tudi naš obisk na festivalih v Franciji, tako da se je močno dvignil obisk Francozov.«
Več kot 2500 dovolilnic sicer sploh ne smejo prodati, saj se morajo strogo držati omejitev glede ribolovnih dni. Stalež rib se zaradi dela in vložka ribiške družine v zadnjih letih že povečuje, lani pa so ribiči iz voda potegnili tudi že več kot meter dolge postrvi. Prav potočna in jezerska postrv sta med ribiči najbolj iskani ribi bohinjskih voda. »V jezeru smo dobili tudi originalne bohinjske jezerske postrvi, ki niso bili križanci. Tako da bomo zdaj poskrbeli tudi za te.« Pri tem pa jim bo pomagala nova ribogojnica, ki jo od marca gradijo v Bohinjski Bistrici.