Jože BartoljJože Bartolj
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup
Tone Gorjup (foto: ARO)
Tone Gorjup

Marija Pomagaj v Evropskem parlamentu

Komentarji | 23.05.2014, 13:41 Tone Gorjup

Pred dnevi sem prebral odebeljen naslov na prvi strani hrvaškega katoliškega tednika „Evropa potrebuje sposobne, bogaboječe in zaupanja vredne ljudi“. Drzna misel pred evropskimi volitvami, ki bi jo marsikdo označil za nazadnjaško. Zadarski nadškof Želimir Puljić, ki je izrekel te besede, je izhajal iz več kot tri tisoč let starega navodila iz Stare zaveze, ki sodi v temelj evropske kulture. Če temu dodamo še evropsko zastavo z dvanajstimi zlato-rumenimi zvezdami na modri podlagi, smo na nek način spet pri Svetem pismu, pri knjigi Razodetja. V temelju evropske kulture je tudi Marija, ki je Slovencem najbližja v Layerjevi podobi Marije Pomagaj. Zakaj Slovenije v evropskem parlamentu ne bi zastopali sposobni, modri in zaupanja vredni ljudje, ki se znajo ustaviti tudi na Brezjah?

Pojdimo po vrsti. Hrvaški škofje so pred volitvami v evropskih parlament vernikom namenili le nekaj kratkih, a jasnih stavkov. Volitve so pravica in dolžnost. Evropa potrebuje sposobne, bogaboječe in zaupanja vredne ljudi. Če ne gremo na volitve, neodgovorno prepuščamo drugim, da odločajo o vprašanjih, ki zadevajo našo skupno prihodnost. Škofje so vernikom naročili še, naj v tem duhu volijo preudarno in odgovorno. S tem največ prispevajo k razvoju svoje domovine in evropske povezave kot skupne države. To kratko sporočilo so sicer namenili hrvaškim katoličanom. A njihovo povabilo v resnici nagovarja vse državljane članic povezave, tudi volivke in volivce v Sloveniji. Pri tem z bogaboječnostjo ne bi smeli imeti težav, če jo prav razumemo. Slovar slovenskega knjižnega jezika navaja, da je bogaboječ, kdor se ravna po božjih zapovedih.

Hrvaški škofje so za izhodišče vzeli navodilo iz 2. Mojzesove knjige. Gre za nasvet Mojzesovega tasta o izbiri mož, da bi sodili ljudstvu: „Izberi iz vsega ljudstva sposobne može, ki se bojijo Boga, zanesljive ljudi, ki sovražijo podkupovanje ... "(2 Mz 18,21). Tri tisoč let staro navodilo je sprejemljivo tudi danes, in to ne le za Jude in kristjane, ampak za vse človeštvo. Da bi morali biti poslanci in poslanke v Evropskem parlamentu ali v domačem državnem zboru sposobni, ni dvoma. Tudi temu, da so zanesljivi, bi pritrdil vsak desni tako kot vsak normalni volivec (po Mencingerjevi opredelitvi volivcev). Podkupljivost je že stara šibka točka tistih, ki pridejo na oblast. Zato je Mojzesov tast opozori tudi na to slabost, v katero nekateri zlahka zapadejo: „Izberi može ... ki sovražijo podkupovanje ... “ Zdaj pa še bolj problematičen nasvet: „Izberi može, ki se bojijo Boga!“ V Svetem pismu in v judovskih spisih beremo, da je „strah božji začetek“ modrosti. Strah božji je motiv za nravno ravnanje, za etično ravnanje. Tisti, ki se boji Boga, pogosto pomeni tudi Tisti, ki je pravičen. Temu, da morajo biti izvoljeni poslanci in poslanke modri, pravični in etični v svojem ravnanju, verjetno ne bi nihče oporekal. Še zlasti, če jim zaupamo, da odločajo tudi v našem imenu. Po tej razlagi ima tri tisoč let staro navodilo sporočilo vrednost tudi za naš čas. Če v tej luči pogledamo na kandidatne liste, volitve niso nekaj, kar bi lahko opravili z levo roko, ampak zahtevajo razmislek, preudarno odločitev ...

Za očete evropskega povezovanja kot sta Schuman in Adenauer lahko rečemo, da so bili sposobni možje, ki so se bali Boga - sledili so pravičnosti in se ravnali po načelih etike; bili so zanesljivi in niso podlegli podkupovanju. Kot praktični kristjani so zaupali v Božje varstvo in Marijino priprošnjo. To je bil njihov temelj tudi pri najtežjih političnih odločitvah, čeprav tega niso poudarjali. Bili so dejavni kristjani ne le v „zakristiji“, ampak tudi v širšem družbenem prostoru in v politiki. Ni težko razumeti, zakaj se je v osrednjem simbolu nove evropske povezave znašel venec dvanajstih zvezd, ki simbolizira polnost, celovitost, pa tudi avreolo Device Marije kot je predstavljena v knjigi Razodetja.

V nedeljo bomo izbirali njihove naslednike. Marija Pomagaj, ki že stoletja varuje slovenski narod in slovenska izročila v domovini, pa tudi drugod po svetu, bi lahko imela svoj prostor tudi v Evropskem parlamentu.

Komentarji, Komentar tedna
Prejemniki odlikovanj Škofije Koper (photo: Blaž Lapanja) Prejemniki odlikovanj Škofije Koper (photo: Blaž Lapanja)

Silvester Čuk prejel najvišje škofijsko odlikovanje

Koprski škof dr. Jurij Bizjak je dopoldne v prostorih škofijskega ordinariata Koper podelil škofijska odlikovanja - medalje sv. Hieronima. Medalja svetega Hieronima, glavnega zavetnika škofije, je ...

br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič) br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič)

Diakonsko posvečenje br. Dominika Papeža

V skupnosti bratov kapucinov je bila včerajšnja nedelja posebej slovesna. Novomeški škof Andrej Saje je namreč v župnijski cerkvi sv. Jerneja v Ambrusu v diakona posvetil br. Dominika Papeža.

Nataša Ličen in Marko Juhant (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen in Marko Juhant (photo: Rok Mihevc)

Marko Juhant: Ni vseeno, komu najprej postrežemo

V sklopu rednih sobotnih oddaj smo se pogovarjali z Markom Juhantom, specialnim pedagogom. Govorili smo o vzgojnih prijemih ali receptih, ki delujejo in o tistih, ki so bolj prazne obljube. ...

Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.) Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.)

Nastop je zame zadetek v polno

Mag. Andreja Jernejčič je z več kot petindvajsetletnimi izkušnjami v komuniciranju, novinarstvu in odnosih z javnostmi, strokovnjakinja za javno nastopanje. Je avtorica sedmih knjig ter dveh ...