Evropska zastava (foto: ARO)
Evropska zastava

Bo krščanstvo prihodnost Evrope?

Slovenija | 09.05.2014, 02:00 Marjana Debevec

Danes praznujemo Dan Evrope. Na današnji dan leta 1950 je namreč francoski zunanji minister Robert Schuman predstavil predlog o ustanovitvi Evropske skupnosti premoga in jekla. Ta pobuda velja za začetek gospodarskega združevanja evropskih držav. V naslednjem letu so se tako povezale Zvezna republika Nemčija, Francija, Italija, Belgija Nizozemska in Luksemburg. Schumanov načrt je temeljno izhodišče za današnjo združeno Evropo. V času gospodarske krize in krize vrednot pa se mnogi sprašujejo, kakšna bo prihodnost stare celine.

Sv. papež Janez Pavel II., ki je doživel razdeljenost Evrope in grozote druge svetovne vojne, nacizma in komunizma je večkrat poudarjal, da naj bi Evropi vrnili njeno krščansko dušo.

Kot odgovor na pričakovanja mnogih, da bi Evropi vrnili njeno krščansko dušo, so se evropska krščanska gibanja in skupnosti začela povezovati in tako so leta 2004 prvič pripravila srečanje Skupaj za Evropo. Čeprav jih zaznamujejo različne karizme, pa se združujejo v skupnih projektih kot na primer za družino, življenje, pravičnejšo razdelitev dobrin, mir in podobno. Prepričani so namreč, da je rešitev za Evropo prav v krščanskih vrednotah.

Kljub temu, da Evropa težko prizna svoje krščanske korenine in še težje krščansko prihodnost, pa jo že v zastavi zaznamuje Marijina prisotnost. Umetnik, ki si jo je zamislil, je izbral modro Marijino barvo in dvanajst zvezd, ki kronajo njeno glavo, saj je ravno takrat Evropsko unijo sestavljalo dvanajst držav. Tudi sam začetek povezovanja evropskih držav temelji na krščanskih vrednotah. Francoski politik Robert Schuman je bil skupaj z Nemcem Konradom Adenauerjem, Italijanom Alcidem de Gasperijem, sonarodnjakom Jenaom Monetom ter nekaterimi drugimi zagovornik ideje evropske povezanosti, ki naj bi preprečila vojne in gradila mir. Schuman je bil goreč katoličan, vsak dan je hodil k sveti maši in živel v celibatu. Politiko je smatral kot svoj duhovni laiški poklic. Postopek za njegovo beatifikacijo se je začel leta 1985, leta 2004 pa je bil zaključen škofijski postopek.

Slovenija, Svet, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...