Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Novinarska konferenca na Blejskem otoku (foto: Rok Mihevc)
Novinarska konferenca na Blejskem otoku

Srečanje urednikov mednarodno katoliške revije Communio

| 04.05.2014, 16:00 Rok Mihevc

Danes se je v Repnjah končalo mednarodno srečanje uredništev revije Communio. Že v sredo pred prazniki so na blejskem otoku pripravili novinarsko konferenco, na kateri so predstavili poslanstvo revije, pa tudi pogled vnaprej.

Revija Communio je mednarodna katoliška revija, ki izhaja od leta 1972, sedaj že v 15 jezikih in 17 deželah, v Sloveniji že 24 let. Papež Benedikt XVI. - ki je bil tudi sam med ustanovitelji - je o programu in ciljih revije dejal: »Communio mora v božji besedi najti odgovor na človekova vprašanja. Ne sme se zapirati v krog specialistov, ampak se mora obračati k ljudem, ki iščejo in se resno sprašujejo o življenju. Naša revija je misijonarska v polnem pomenu besede. Soočati se mora z velikimi etičnimi in družbenimi vprašanji časa, biti mora kritična in vzgojna hkrati.“

Uredniki te revije se srečujejo vsako leto, letos so se srečali v Sloveniji. Na Blejskem otoku so pripravili tiskovno konferenco, spregovorili pa so svetovno priznani strokovnjaki iz Švice, Francije, ZDA in Poljske. Profesor Jean Robert Armogathe iz Francije je predstavil začetke te revije in spomnil na ustanovitelje. „Teolog Baltazar in drugi kolegi iz mednarodne teološke komisije, med njimi Joseph Ratzinger, so želeli nekaj narediti. Niso sicer vedeli, kako in kaj, ampak so vedeli, da bo osrednji argument, ki ga želijo predstaviti svetu, ta, da bi revija Communio bila namenjena ljudem, ki verujejo v Boga.“

dr. Jean Robert Armogathe
dr. Jean Robert Armogathe © Rok Mihevc


Škof Peter Henrici iz Švice je po besedah povezovalca živa vez med zgodovino in sedanjostjo te revije. „Velik mejnik pri razvoju revije so pomenila tista leta, ko se je Evropa odpirala tudi proti Vzhodu. Ravno „communio“ pomeni vez v povezanosti. Pomeni povezati vse strani v vsem tistem, kar potem pomeni katoliška Cerkev v svoji univerzalnosti, kar pa je v prvem poudarku nekaj kar nas bogati. Povezovanje različnosti je tisto kar nas bogati in prinaša marsikatere odgovore.“

msgr. dr. Peter Henrici
msgr. dr. Peter Henrici © Rok Mihevc

Filozof Adrian Walker iz ZDA se veliko ukvarja s sodobno teologije, prevedel je tudi celo serijo knjig papeža Benedikta XVI. Predstavil je svoj vidik, kakšno prihodnost čaka to revijo. „Mislim da je prihodnost te revije enaka kot prihodnost naše Cerkve. Z drugimi besedami - izzivi revije so podobni izzivom Cerkve – in to je biti sol zemlje. Mislim, da revija želi pokazati tudi plat človeške narave.“

dr. Adrian Walker
dr. Adrian Walker © Rok Mihevc

Slawomir Pawlowski iz Poljske je predstavil nekaj informacij o reviji iz njihove države. „Na Poljskem je izšlo že 185 številk te revije in to je bila pred 33 leti edina katoliška mednarodna revija v tej državi. Revija je bila takrat okno, skozi katero je posijala beseda in misel teologov iz drugih dežel. Velik izziv za nas zdaj predstavljajo nove podobne revije, zato morajo biti članki res kvalitetni.“

dr. Slawomir Pawlowski
dr. Slawomir Pawlowski © Rok Mihevc

Po besedah slovenskega urednika te revije prof. dr. Antona Štruklja, pojem „communio“ posrečeno povzema vesoljno poslanstvo Cerkve, ki je navsezadnje v tem, da vsem ljudem z besedo in zakramenti posreduje deležnost pri troedinem božjem življenju.

Prof. dr. Anton Štrukelj v prijateljskem srečanju z udeleženci
Prof. dr. Anton Štrukelj v prijateljskem srečanju z udeleženci © Rok Mihevc

 

Litanije v cerkvi
Litanije v cerkvi © Rok Mihevc

 

Udleženci so lahko pozvonili tudi na zvon želja v cerkvi na otoku.
Udleženci so lahko pozvonili tudi na zvon želja v cerkvi na otoku. © Rok Mihevc

Na poti nazaj v pletni.
Na poti nazaj v pletni. © Rok Mihevc

 

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.