Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Državni zbor (foto: ARO)
Državni zbor

Bo referendum 25. maja ali 8. junija?

Politika | 24.04.2014, 13:01 Petra Stopar

Izredna seja Državnega zbora je osredotočena na odločanje o novem datumu izvedbe referenduma o arhivski noveli. Kot smo že poročali, je prejšnji odlok, ki je predvideval, da bi bil referendum 4. maja, ustavno sodišče razveljavilo. Ocenilo je namreč, da bi bilo zaradi počitnic in praznikov volivcem oteženo uveljavljanje volilne pravice.

Medtem ko koalicijske PS, SD in DeSUS za dan referenduma zahtevajo 8. junij, se opozicijski SDS in SLS potegujeta za 25. maj, ko bodo tudi volitve evropskih poslancev.

V dvorani smo lahko prisluhnili že slišanim stališčem poslanskih skupin. Poslanka SDS in prvopodpisana pod pobudo za referendum o arhivih Eva Irgl ne dvomi, da bi 25. maj pomenil najnižje stroške in največjo volilno udeležbo na referendumu. »Spomnimo se samo Resolucije o evropski zavesti in totalitarizmih, ki pravi, da morajo vse države članice Evropske unije storiti vse, kar je v njihovi moči, da arhivi ostanejo odprti, tudi arhivi tajne politične policije. Prav tako pa je treba slediti odločbi Ustavnega sodišča, ki med drugim pravi, da je treba delati vse v smeri, da se zagotovi čim večjo udeležbo ljudi na referendumu,« je dejala.

A že pristojni odbor za kulturo je včeraj podprl predlog odloka, ki kot datum referenduma določa 8. junij. Samo Bevk (SD) meni, da je ta datum, »najbolj ustrezen med možnostmi, ki jih dopušča pravni red. Tako bo namreč le manjši delež volilnih opravil zapadel v čas prazničnih dni in počitnic. Hkrati se omogoča učinkovito uresničevanje pravice glasovanja«. Ob tem je največji opozicijski stranki očital zlorabo referendumskega postopka in vsebine za doseganje političnih ciljev.

A po mnenju Janeza Ribiča iz SLS bi izvedba referenduma hkrati z evropskimi volitvami prihranila približno 1,3 milijona evrov davkoplačevalskega denarja. Zdi se mu tudi škoda, »da če referendum ne bo 25. maja, da niste osvojili predloga Slovenske ljudske stranke, da naj bo referendum skupaj z morebitnimi predčasnimi državnozborskimi volitvami ali lokalnimi volitvami, ki bodo v jeseni«.

A v Desus in PS so znova opozorili da so za stroške odgovorni izključno pobudniki referenduma in da razprava o arhivski noveli ne bi smela potekati pred evropskimi volitvami.

V DL medtem še ne vejo, kateri datum bodo podprli in se o tem še posvetujejo, prav tako ni bilo slišati odločitve s strani NSi.

Politika
Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...