Lani rekordnih 3,4 milijona prihodov turistov
Politika | 28.04.2014, 05:00 Petra Stopar
V tednu, ki je pred nami, nas čakajo prvomajski prazniki, od katerih si veliko obetajo tudi ponudniki turističnih storitev. Kako turistično zanimiva pa je naša država skozi vse leto nasploh? Statistični urad je pred časom postregel s podatki o uspešnosti lanskega leta. Ti kažejo, da je bilo v slovenskih turističnih objektih lani zabeleženih največ prihodov in nočitev turistov doslej. Število prihodov se je povečalo za tri odstotke, število prenočitev pa za odstotek.
V Sloveniji je bilo lani po podatkih državne statistike rekordnih 3,4 milijona prihodov in več kot 9,6 milijona prenočitev. Tujci so ustvarili skoraj 2,26 milijona prihodov, kar je pet odstotkov več kot leto pred tem, medtem ko se je število njihovih prenočitev povečalo za tri odstotke na 5,96 milijona. Medtem pa je bilo manj domačih turistov. Število njihovih prihodov se je zmanjšalo za odstotek na 1,13 milijona, število njihovih prenočitev pa za tri odstotke na 3,62 milijona.
Najbolj priljubljena so bila zdravilišča, nato gorske občine, kjer je bilo za štiri odstotke več prenočitev kot leta 2012. Za odstotek se je zmanjšalo prenočevanje ob Obali, v prestolnici pa se je število prenočitev povečalo za 11 odstotkov. Tuji turisti so ustvarili največji delež prenočitev v gorskih občinah, in sicer 28 odstotkov, domači turisti pa v zdraviliških občinah (47 odstotkov vseh prenočitev domačih turistov). Največ turističnih prenočitev je bilo zabeleženih v občini Piran, sledile so občine Ljubljana, Bled, Brežice, Moravske Toplice, Kranjska Gora, Bohinj, Koper in Podčetrtek.
Največ prenočitev so koristili Italijani - 16 odstotkov, po dvanajst odstotkov Avstrijci in Nemci, Rusi po šest odstotkov, sledijo pa še Nizozemci in Hrvati. Izraziteje, za deset odstotkov, se je povečalo število turistov iz Belgije, pa tudi iz Velike Britanije.