Štefan IskraŠtefan Iskra
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Mahničeva beseda (foto: arhiv krške škofije)
Mahničeva beseda

Mahničeva beseda

Slovenija | 21.04.2014, 07:51 Tone Gorjup

Pred veliko nočjo je v mestu Krk izšla prva številka glasila z naslovom Mahničeva beseda, gre za list, ki ga je začela izdajati postulatura za beatifikacijo božjega služabnika Antona Mahniča. List želi bralcem predstaviti delo in veličino našega rojaka škofa Mahniča, pastirja duš na otoku Krku, iskrenega vernika ter očeta hrvaškega katoliškega gibanja delavcev in ribičev.

Od lani imajo v krški škofiji na Hrvaškem vsakega 14. v mesecu tako imenovani dan božjega služabnika Antona Mahniča. Pred letošnjo veliko nočjo pa so začeli izdajati list z naslovom „Mahničevo slovo“ in podnaslovom Glasnik Postulature božjega služabnika Antona Mahniča. Beseda „slovo“ v hrvaščini pomeni črko, v več slovanskih jezikih in v starocerkvenoslovanščini pa besedo. Zato novi list v slovenščini lahko naslovimo Mahničeva beseda. Krški škof Valter Župan, ki je 14. decembra 2013 začel postopek za njegovo beatifikacijo, je na predstavitvi prve številke pojasnil zakaj „Mahničeva beseda“. Kot pobudnik in ustanovitelj številnih časopisov v Sloveniji in na Hrvaškem, s katerimi je želel oplemenititi miselno in duhovno podobo družbe ter borec za ohranjanje staroslovanskega jezika Mahnič tudi danes govori vsakemu človeku.

V prvi številki Mahničeve besede so objavili življenjepis božjega služabnika, poročilo o pripravah na začetek postopka za beatifikacijo, nekatere dokumente, ki so bili pri tem potrebni. V listu so prispevki vernikov, ki so škofa Mahniča poznali ali raziskovali njegovo življenje. Prinaša tudi pripovedi tistih, ki so se mu priporočali, molili pri njegovem grobu in bili uslišani. V njem so kratka poročila o romanjih v krško stolnico, kjer od leta 2002 počivajo njegovi posmrtni ostanki in v njegovo rojstno župnijo Štanjel na Krasu. Škof Anton Mahnič je umrl 14. decembra 1920 v Zagrebu. Pokopali so ga na mestnem pokopališču Mirogoj, v grobnici, kjer počivajo škofje. Leta 1928 so ga frančiškanski tretjeredniki, glagoljaši, ki so na Krku tesno sodelovali z njim, prenesli v svojo cerkev Sv. Frančiška Ksaverja v Zagrebu. Njegov grob je postal kraj molitve in do smrti kardinala Stepinca najbolj obiskan grob v Zagrebu. Ko so na Krku obnovili prizadevanja za začetek postopka za Mahničevo beatifikacijo, so njegovo krsto prenesli v njegovo stolno cerkev v Krku.

Mahničev list bo izhajal občasno. Njegov glavni namen je spoznavanje življenja in sporočila svetniškega škofa, ki je bil predan službi duhovnega pastirja, se z vsemi močmi zavzemal za dobro svojih vernikov ter jih branil pred vplivom različnih ideologij in materializma.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...