Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Predsednica vlade Alenka Bratušek (foto: UKOM)
Predsednica vlade Alenka Bratušek

Koalicija o nadaljnjih ukrepih znova v nedeljo?

Politika | 04.04.2014, 10:45 Petra Stopar

Koalicijski partnerji bodo po neuradnih informacijah STA v nedeljo govorili o možnih nadomestnih ukrepih za krpanje proračuna po razveljavitvi nepremičninskega zakona. Na včerajšnji seji vlade so ministri predstavili možnosti za dodatno varčevanje v svojih resorjih, seznam možnih ukrepov pa je po besedah kmetijskega ministra Dejana Židana izredno dolg. Kot je znano, je bil eden prvih predlogov višanje davka na dodano vrednost, a se vsa koalicija ne strinja z njim.

Obstaja več različic nabora ukrepov za nadomestitev izpada v proračunu, o vsebini pa Židan včeraj ni mogel govoriti. Dejal je, da bodo izbrali ukrepe, ki bodo do ljudi najbolj prijazni. Po poročanju TV Slovenija naj bi se na vladi pogovarjali o tem, da bi država razdelila za 50 milijonov evrov manj subvencij. To vsoto bi morala zagotoviti ministrstva, 10 milijonov naj bi vlada pridobila z zvišanjem trošarin na alkohol in tobak, od 20 do 30 milijonov pa bi pridobili z dvigom davka na promet z nepremičninami, a le za tiste, ki nepremičnine prodajajo.

Že v zadnjih dneh pa je postalo jasno, da koalicijska DL ne podpira višanja DDV. S tem se je pridružila mnenju opozicije. Da je dvig davkov nekaj, kar Slovenija zdaj resnično ne potrebuje, menijo v NSi, saj za reševanje gospodarske krize tega ukrepa ni sprejela nobena evropska država.

Po prepričanju vodje poslanske skupine NSi Mateja Tonina so namreč potrebni rezi državnih odhodkov: „Predsednici vlade bi svetoval, da se zgleduje po latvijskem premierju, ki je v nekem trenutku zmanjšal javni sektor za 30 odstotkov, in zaposlenim v javnem sektorju zmanjšal plače za 30 odstotkov. Seveda so bili v začetku veliki protesti proti takšnemu znižanju, ampak so se čez 14 dni tem protestnikom pridružili še drugi, ki so protestirali v podporo tem odločitvam, ker so vedeli, da dolgoročno lahko država samo na tak način izplava iz krize.“

Kot pravi, dvig DDV pomeni še več dela na črno, država pa bo odgnala tuje vlagatelje. Zato bi NSi predlagala racionalizacijo javne uprave, spremembo sistema javnega naročanja in privatizacijo. Slednje ne vidijo kot razprodajo državnega premoženja, ampak predvsem kot iskanje odgovornih lastnikov za podjetja. „Predvsem lastnike, ki bodo imeli lasten denar, da bodo ta podjetja kupili in da bodo tudi vlagali v razvoj tega podjetja. Kar pa bi država obdržala, pa predlagamo, da vendarle na razpisu izberemo svetovno znanega upravljavca premoženja, in ga plačamo po učinkovitosti,“ je dejal Tonin.

Tako je znova opozoril, da bi dvig DDV negativno vplival na postopek razdolževanja podjetij, saj se bo davčna obremenitev podjetij povečala. Povejmo še, da je prvak DeSUS Karl Erjavec po včerajšnji seji vlade zatrdil, da si vlada želi mandat dokončati, torej lahko pričakujemo, da se bo koalicija v nedeljo za vsako ceno poskusila uskladiti o tem, kako zapolniti proračunsko luknjo v višini približno 200 milijonov evrov.

Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...