Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

NSKS izreka vso podporo samostojni Slovenski glasbeni šoli

| 25.03.2014, 10:55 Matjaž Merljak

Narodni svet koroških Slovencev NSKS se v današnji izjavi za javnost zavzema za samostojno Slovensko glasbeno šolo na avstrijskem Koroškem ter dodaja, da je enakopravno in enakovredno financiranje ključ za sistemsko ureditev in v smislu podpisanega memoranduma. Izjavo objavljamo v celoti.

30 let delovanja Slovenske glasbene šole na Koroškem spremljata od vsega začetka dva dejavnika: na eni strani izredni uspehi, ki so sad profesionalnega dela in osebne zavzetosti ravnatelja Romana Verdela s celotno učiteljsko ekipo, povezanost z domačimi kulturnimi društvi ter globoka zasidranost po južnokoroških vaseh in zato tudi njen neprecenljivi pomen za slovensko narodno skupnost na Koroškem.

Po drugi strani pa Slovensko glasbeno šolo spremlja od ustanovitve naprej nenehni problem financiranja, ker v preteklosti deželna vlada ni bila pripravljena upoštevati pri podporah enakih meril za vse glasbene šolarje na Koroškem.

V podpisanem memorandumu iz leta 2011 je namenjeno Slovenski glasbeni šoli posebno poglavje, ki predvideva njeno sistemsko financiranje. Potrebna sredstva prispevata zvezna in deželna vlada; temu se doda še šolnina glasbenih šolarjev. Model sistemske rešitve, ki je ta čas v razpravi, ni sprejemljiv. Pomeni dejansko ukinitev Slovenske glasbene šole kot samostojne ustanove, odvzem personalne avtonomije, jasno diskriminacijo učiteljev in razveljavitev memoranduma v dveh od treh točk.

Še bolj pa stopi v ospredje diskriminatorični model financiranja Slovenske glasbene šole - ki bi jo morali najprej ukiniti in potem integrirati v doslej še nedoločen konstrukt Kärntner Musikschulwerka - če si ogledamo konkretne številke. V letnem proračunu za leto 2014 predvideva dežela Koroška za približno 18.500 glasbenih šolarjev, vpisanih v Kärntner Musikschulwerk, 27.000.000 evrov, kar pomeni letno podporo na dijaka v višini 1.600.-- evrov (šolnina pripada Musikschulwerku).

Pri enakopravnem in enakovrednem financiranju Slovenske glasbene šole bi to pomenilo podporo v višini 1.400.-- evrov na dijaka (s šolnino razpolaga kakor doslej Glasbena šola); preračunano na 720 učencev glasbene šole je to 1.008.000.-- evrov.

V smislu podpisanega memoranduma bi si morali to vsoto deliti zvezna in deželna vlada, Glasbena šola prida šolnino in ohrani svoj nadvse uspešni model avtonomije v vseh zadevah – tako glede strukture kakor tudi glede učiteljskega kadra in oddelkov Glasbene šole, saj oddelkom Šmihel, Globasnica in Sele po zdaj predloženem osnutku preti zaprtje.

Narodni svet koroških Slovencev z vso odločnostjo podpira ohranitev samostojne Slovenske glasbene šole in zahteva od pristojnih oblasti na deželni in zvezni ravni, da uresničijo obljube, zapisane v memorandumu od 26.aprila 2011.

Leta 2014 mora biti z novo deželno vlado mogoče, da so vsi Korošci in Korošice enakopravni ter enakovredni, tudi Slovenska glasbena šola in učenci ter učenke te uspešne ustanove.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.