Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Predsednica vlade Alenka Bratušek (foto: UKOM)
Predsednica vlade Alenka Bratušek

Finance: Ustavno sodišče s klofuto „ignorantski vladi“

Komentarji | 01.04.2014, 11:04 Petra Stopar

Potem ko je Ustavno sodišče v petek razveljavilo zakon o davku na nepremičnine, je svoje trdne temelje izgubil tudi proračun, zgrajen na predpostavki omenjenega zakona. To pomeni, da se bodo proračunski prihodki zmanjšali (predvidoma za 188 milijonov evrov) in da je premierka Alenka Bratušek soočena s posledicami dveh obljub, ki jih je dala novembra lani. Ker nepremičninskega zakona zdaj ni in ker je ogroženo financiranje proračuna, bi bila edina logična in tudi pričakovana poteza, da takoj odstopi, piše spletni portal Finance.

Kot je za spletno stran časnika Finance zapisal publicist Dejan Steinbuch, se premierka Alenka Bratušek ne zaveda simbolike, ki jo prinaša ustavno-sodna razveljavitev zakona o davku na nepremičnine, ob čemer ni ona tista, ki obvladuje položaj, ampak imata bržkone ključno besedo pri vodenju vlade kmetijski in finančni minister.

Če Bratuškova ne bo odstopila, Steinbuch predvideva, da bo „sramotno požrla besedo, ki jo je izrekla novembra lani v državnem zboru pred glasovanjem o proračunu in davku na nepremičnine“, na katera je vezala vprašanje zaupnice. Zakona sta bila sicer sprejeta zaradi silovitega medijskega pritiska, vendar je davek na nepremičnine zaradi nekaterih domnevno spornih posegov v lastninsko pravico romal na ustavno sodišče, ki je zadržalo njegovo izvajanje, minuli teden pa z razveljavitvijo zakona zadalo tudi „klofuto ignorantski vladi in njeni predsednici, ki se nista zmenila za opozorila, da je nepremišljeno polnjenje luknjastega proračuna z ostrimi posegi v lastninsko pravico državljanov v demokratični in pravni republiki skrajno tvegano početje“.

Avtor zato ugotavlja, da bo samo od „kritične javnosti“ odvisno, ali bo pritisk na premierko zadosten, „da bo v razumnem roku sprejela odločitev, ki bi bila v kateri koli zreli in zdravi evropski demokraciji samoumevna“. V odstop je namreč ne more prisiliti niti opozicija niti koalicijski partnerji.

Ob tem je Steinbuch spomnil na načrt, s katerim bi vlada zapolnila vrzel, nastalo zaradi zavrnjenega zakona, to je zelo verjeten dodatni dvig davka na dodano vrednost, ki ga je v nedeljo v samoumevnih tonih napovedal finančni minister. Ta, prvi odziv vlade na odločitev ustavnega sodišča kaže na to, da bo v strahu pred „Trojko“ poskušala iz nas „iztisniti še nekaj sto milijonov evrov“.

Zato je po pisanju publicista Financ dejstvo, da „če se vlada ne bo streznila, spustila nazaj na zemljo in predvsem prenehala obravnavati državljane kot osebe brez pravic in lastne volje, se bomo soočili z resnim izzivom državljanske nepokorščine ali celo upora“.

Komentarji, Politika
Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...