Spominska soba šolskih sester
Spominska soba šolskih sester sv. Frančiška Kristusa Kralja
Cerkev na Slovenskem | 27.03.2014, 08:59 Marta Jerebič
Šolske sestre sv. Frančiška Kristusa Kralja so včeraj v Mariboru javnosti predstavile spominsko sobo. Prve sestre so iz Gradca v Maribor prispele 15. oktobra 1864. Iz skromnih začetkov je v šolskem letu 1868/69 nastala štirirazredna šola s 300 učenkami. Prvotno poslanstvo sester je bilo vzgojno delo v šoli in sirotišnici ter izdelovanje cerkvenih paramentov. Razvoj redovne ustanove od začetkov do danes so sestre skušale zajeti v omenjeni spominski sobi.
Predstavitev spominske sobe
Začetki urejanja spominske sobe mariborske province šolskih sester sv. Frančiška Kristusa Kralja segajo v pomlad leta 2011, želje in snovanja po takšni sobi pa še veliko let v preteklost. Spominsko sobo smo odprle 24. novembra 2012 ob 90. rojstnem dnevu province in ob sklepu Slomškovega leta ob 150. obletnici njegove smrti.
S. Polonca Majcenovič je o spominski sobi povedala: "Sestre, ki smo urejale spominsko sobo, smo zajele našo zgodovino in sedanjost v tri predstavitvene sklope. V prvem je na plakatih v fotografiji in besedi predstavljena zgodovina naše province od začetkov do danes. Na zadnjem, največjem plakatu, je grafični prikaz zgodovine naših skupnosti. Plakat s podatki o provincah, številu sester in skupnostih iz leta 2013 smo dodale letos. V spominski sobi so našle svoje mesto tudi fotografije vrhovnih predstojnic in pano o naši ustanoviteljici, prvi predstojnici, m. Margareti Puhar.
Drugi sklop zajema predmete in listine v omarah. Ogledali si bomo lahko nekatere naše ključne dokumente iz provincialnega in mariborskega Nadškofijskega arhiva ter gradivo iz raznih skupnosti, kar so darovale sestre. Razstavljeni predmeti nas bodo ob dokumentih spomnili na pastoralno delovanje pa tudi na vse drugo, od pisanja knjig do umetniškega ustvarjanja naših sester. Razstavljena je tudi naša redovna obleka do drugega vatikanskega cerkvenega zbora. V drugi sklop sodi tudi nekaj slik na stenah ter zgodovinske in na kakršenkoli drugačen način z našim delovanjem povezane knjige na polici pod zgodovinskimi plakati.
Tretji sklop sta foto albuma s fotografijami skupnosti. V prvem so fotografije prvih skupnosti do nastanka provinc leta 1922 in nekdanjih skupnosti naše province. V drugem albumu bomo našli foto predstavitev zgodovine sedanjih skupnosti. Pripravljanje albumov sega v leto 2010, ko smo digitalizirale albume materne hiše, ki so jih leta 1932 uredile tedanje novinke. Stari albumi so dotrajani, zato smo se odločile, da fotografije ohranimo v elektronski obliki. Po svojih najboljših močeh smo v sliki poskušale zajeti utrip naših skupnosti skozi leta.
Če smo do intenzivnega urejanja spominske sobe mislile, da imamo o svoji zgodovini zapisanega in ohranjenega malo, je spominska soba dokaz, da temu ni tako. Med pripravljanjem smo v knjižnicah in arhivih tudi kaj na novo odkrile ter ugotovile, da se v teh prostorih skriva še kar nekaj pričevanj o naši zgodovini.
Spominska soba je delo skupine sester, ki je vanjo vložila kar nekaj svojih moči. Velikodušno so pomagale sestre z zbiranjem gradiva. Spominsko sobo smo približno dve leti urejale s. Angela Zanjkovič, s. Mira Rožanc in s. Polonca Majcenovič s pomočjo mlajših sester, ki se pripravljajo na redovno življenje.
V spominski sobi smo želele prikazati življenje in delo naše province. V zadnjih letih, odkar smo obnovile materno hišo na Strossmayerjevi, se sestre iz raznih provinc vračajo, prihajajo v rojstno hišo naše kongregacije. V spominski sobi lahko občudujejo bogato zgodovino mariborske province in delno tudi celotne kongregacije. Šolske sestre sv. Frančiška Kristusa Kralja smo prva redovna ustanova na Slovenskem, ki jo je ustanovila Slovenka, m. Margareta. S svojim delovanjem so sestre skozi leta pustile svoj pečat v Cerkvi na Slovenskem in vseskozi delovale v dobro slovenskega naroda. Seme, ki je bilo zasejano v Mariboru, je zraslo v rodovitno drevo. Spominska soba je iz vseh teh razlogov zanimiva tudi za Mariborčane in vse druge obiskovalce. Zato jo danes predstavljamo tudi javnosti."
Ogledi bodo možni po dogovoru.