Pet mladih zdravnikov na pomoč k Zambijcem
Slovenija | 07.03.2014, 09:04
V studiu Radia Ognjišče smo gostili humanitarno-medicinsko odpravo Nangoma 2014. Pet zdravnikov Anže Opara, Živa Alič, Anja Šelih, Katja Bricelj in Anej Ražem se bodo odpravili letos poleti za tri mesece v Zambijo, kjer bodo med drugim domačinom poskušali zagotoviti potrebno osnovno zdravstveno oskrbo. Odprava za pot potrebuje tudi sredstva, zato pripravljajo jutri, 8. marca ob 19. uri dobrodelni koncert s Simfoničnim orkestrom Domžale - Kamnik v Antonovem domu na Viču, Ljubljana. Odpravi lahko pomagate tudi preko SMS sporočila. Ključno besedo NANGOMA pošljite na številko 1919 in prispevajte 1 evro za njihovo odpravo.
V času odhoda bo odpravo sestavljalo pet zdravnikov splošne medicine, ki se med drugim dodatno izobražujejo na področju tropske medicine, infekcijskih bolezni, epidemiologije, pediatrije, kirurgije in porodništva za razmere, s katerimi se bodo srečevali na odpravi. "Naša odprava je del večje zgodbe – Sekcije za tropsko medicino, ki v okviru Medicinske fakultete v Ljubljani že od leta 1990 študentom medicine pomaga pri usposabljanju, organizaciji in izpeljevanju humanitarnih odprav v dežele tretjega sveta. Odpravo podpira tudi Ministrstvo za zdravje. Zavedamo se, da s trimesečnim delom ne bomo spremenili sveta, bomo pa zagotovo izboljšali življenje mnogih domačinov in na marsikatera usta narisali nasmeh – upamo, da tudi z Vašo pomočjo," so zapisali na svoji spletni strani www.nangoma2014.eu
Kam odjahajo?
Zambija leži v samem osrčju Afrike in je dom 76 etničnim skupinam, ki predstavljajo izjemno kulturno pestrost države. Revščina močno zaznamuje tamkajšnje ljudi, saj pod njenim pragom živita kar dve tretjini prebivalstva. Zdravstvenih ustanov in delavcev je premalo, zato večina ljudi nima dostopa niti do najosnovnejše oskrbe, kar se kaže v visoki smrtnosti, kratki življenjski dobi in številnim boleznim, med katerimi prevladujeta aids in tuberkuloza. Polovico zambijskega prebivalstva predstavljajo otroci, ki so najpogostejše žrtve bolezni, pišejo na svoji spletni strani.
Prostovoljno delo bodo izvajali v vasici Nangoma na zahodu države v manjši misijonski bolnišnici, ki oskrbuje približno 78.000 ljudi. V tamkajšnjem misijonu je 33 let deloval tudi slovenski pater Jože Grošelj, bolnišnico pa že več kot 20 let pomaga oskrbovati Sekcija za tropsko medicino v Ljubljani.
V trimesečnemu delu nameravajo izvesti tudi številne ‘out-reach’ programe, kjer se s terenskim vozilom odpravijo nuditi zdravniško pomoč v odročne vasice, pogosto nedostopne javnemu prometu.
In kaj je cilj odprave?
- domačinom zagotoviti potrebno osnovno zdravstveno oskrbo
- izobraževati in ozaveščati o osnovnih higienskih ukrepih, preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni in o pomenu ustrezne prehrane in pitne vode
- vzdrževati kontinuiteto delovanja v lokalni bolnišnici v Nangomi ter z več dnevnimi 'out-reach' programi nuditi pomoč prebivalcem odročnih vasic Zambije, ki so od zdravstvene oskrbe še posebej odmaknjeni
"Želimo obogatiti svoje znanje s področja tropske medicine, da bomo tudi doma znali bolje pomagati ljudem, ki so zaradi naraščajočega trenda potovanj v dežele tretjega sveta vse bolj ogroženi za okužbami s tropskimi boleznimi, ki jih v naših krajih sicer zlahka spregledamo," so še povedali sogovorniki v studiu. Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete na naslednji povezavi.