Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Postni čas v Katoliški Cerkvi (foto: USJ SŠK)
Postni čas v Katoliški Cerkvi

Post in radijski misijon

| 01.04.2014, 14:30 Jože Bartolj

Prihodnji teden se bo začel že deveti radijski misijon. Od 6. do 12. aprila nam bo pri duhovni poglobitvi pod naslovom Ostati v Kristusu pomagal jezuit pater Marko Ivan Rupnik. Dopustimo, da nas v prihodnjih dneh nagovori Božja beseda. Če bomo prisluhnili in odrinili na globoko, bomo lahko v minljivosti vsakdanjika prepoznali znamenja, na katera moramo odgovoriti.

Postni čas nas spodbuja k spremembam. Če smo morda nekoč hoteli spremeniti svet, kasneje ljudi okoli sebe, lahko v molitvi in postu ugotovimo, da največjo spremembo na svetu naredimo tako, da spremenimo sebe. Spreminjati sebe tako, da bi postajali vedno bolj podobni Kristusu, pa je naloga vsakega kristjana. Kaj nam pomaga, če hodimo vsako nedeljo k bogoslužju, če pa od tam ne prihajamo spremenjeni, boljši, bolj odprti za dobro? Papež Frančišek nas opominja in sprašuje: če se v nas pri svetem bogoslužju nič ne premakne, ali smo sploh prepoznali svojo krščansko poklicanost?

Zato je postni čas pravi trenutek za poglobitev našega odnosa z Bogom, s samim seboj, soljudmi in s stvarstvom. Morda nas je vsakodnevna življenjska rutina odvrnila od pristnega prijateljstva s Stvarnikom nebes in zemlje, ki je naš Oče in nas čaka v vsakem trenutku. V postnem času lahko spet začutimo željo po Bogu, ki je ljubezen, ki nas sprejema takšne, kakršni smo, z vsemi napakami in grehi.

Opominja pa nas k poboljšanju. Za zgled nam daje podobo svojega sina Jezusa, ki je pred več kot dva tisoč leti hodil po Zemlji, njegov zgled pa nagovarja vsakega človeka še danes.

In ta Jezus je rekel: „Kar koli ste storili enemu od teh mojih najmanjših bratov, ste meni storili.“ (Mt 25,40). Ko torej poglobimo svoj odnos z Bogom, se nujno usmerimo k sočloveku, k bližnjemu. Kajti če je prva in najvišja zapoved „Ljubi Gospoda, svojega Boga, z vsem srcem, z vso dušo in z vsem mišljenjem,“ je druga njej podobna, namreč: „Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe.“ (Mt 22, 37 - 39) Sprejemanje samega sebe, lastnih napak, ki si jih je včasih tudi težko odpustiti in jih zato kar naprej premlevamo v sebi, je osnova, da lahko sprejmemo in odpuščamo drugim. Jezus pa nam naroča, da moramo odpuščati ne do sedemkrat, ampak do sedemdesetkrat sedemkrat, (Mt 18,22) kar pomeni vedno.

Ko bomo na tak način spremenili svoj zarjaveli in morda včasih okosteneli odnos do Boga, sebe in bližnjega, ga prenovili in pomladili z novim sokom milosti in ljubezni, takrat bomo lahko ponesli Boga tudi v našo okolico. Kajti kot je rekel nekdanji papež Benedikt, smo kristjani pogosto edini Evangelij, ki ga ljudje še berejo. In če smo kristjani le po imenu, kakšno podobo prepoznavajo v nas? Je to podoba, prepojena s Kristusovim zgledom, ali podoba farizeja, ki se poln vzvišenih besed zahvaljuje, da ni tak kot drugi ljudje, grabežljivci, krivičniki, prešuštniki ali tudi kakor ta cestninar? (Lk 18, 11)

Zato je tako pomembna vloga radijskega misijona, ki nas bo tudi letos zbiral in nagovarjal. Nikoli ne vemo, kam bo padlo posejano seme, koga bo nagovorilo, kdaj bomo želi sadove, če jih sploh bomo. A če bi se sejalec o tem spraševal, žetve sploh ne bi bilo.

Dovolite, da vas še enkrat povabim k misijonskim nagovorom, k aktivnemu razmišljanju o tem, kar nam bo pater Marko Ivan Rupnik sporočal v prihodnjih dneh. Pred devetimi leti je njegova beseda postavila visoke standarde in tlakovala pot vsem naslednjim misijonom. Spovedni dan je bil edini oprijemljivi dokaz, da smo radijski misijon ljudje sprejeli kot potrebnega, če ne celo nujnega, saj smo na milosti poln način vstopili tudi v domove, kjer Kristusa že dolgo niso več poznali.

Za spremembo naj aktualnega komentarja ne končam s politiko, ampak z molitvijo, ki naj bo znamenje, da hočemo naprej z novo podobo kristjana:

Ali ni postni čas ena sama želja najti Boga?

Ali ni postni čas najti Boga, ki je ljubezen?

Ali ni postni čas odkriti Boga, ki živi tudi v mojem bližnjem?

Ali ni postni čas ponesti Boga v šole in na svoja delovna mesta?

Ali ni postni čas dovoliti, da se sliši Njegova govorica?

Ali ni postni čas prižgati Njegovo luč v temnih kotičkih naše družbe?

Postni čas JE ena sama velika želja najti Boga, najti ga v vsakem trenutku mojega in tvojega življenja. Kajti Kristus je res umrl za vse nas, a tretji dan je vstal od mrtvih!

S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...