Primopredaja med Komelovo in Žmavcem
| 25.02.2014, 12:42 Matjaž Merljak
Na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu USZS je 25. februarja ministrica Tina Komel predala posle svojemu nasledniku Gorazdu Žmavcu. Komelova se po enajstih mesecih vodenja vrača v poslanske klopi, Žmavc pa ne načrtuje bistvenih sprememb na uradu. Boris Jesih ostaja državni sekretar.
Do menjave na čelu USZS prihaja zaradi koalicijske računice, po kateri je ta resor sedaj prevzel DeSUS, katerega član je Žmavc. V prvi izjavi za novinarje po primopredaji je dejal, da se bo osredotočil predvsem na mlado generacijo Slovencev v zamejstvu in po svetu ter gospodarsko sodelovanje. Slednjega si želi postaviti na nove temelje in v okviru tega okrepiti večje sodelovanje z ostalimi ministrstvi.
Ob tem je izpostavi še gospodarsko sodelovanje na obmejnih območjih. Zavzel se je tudi za iskanje rešitev pri Slovencih po svetu, predvsem kako pridobiti vlagatelje za Slovenijo. "Slovenci na drugi strani so lahko največji promotorji našega gospodarstva," je še dejal Žmavc.
Na vprašanje, ali načrtuje kakšne kadrovske menjave na uradu, je novi ministri dejal, da bo načeloma ostal pri ekipi, ki je trenutno na uradu, namerava pa okrepiti povezovanje z ostalimi ustanovami. Prvi njegovi obiski bodo načrtovani pri zamejcih, vrstni red pa bo odvisen od tega, ali bo tja moč priti že z nekimi rešitvami in da ne bo šlo zgolj za formalne obiske.
25. februarja 2014 popoldne je vlada RS na dopisni seji že opravila prvo imenovanje in za državnega sekretarja v uradu na predlog Žmavca znova imenovala Borisa Jesiha, ki je bil na tem položaju že doslej.
Komelova je kot "dosežke" svojega mandata podčrtala novi slovenski inkubator v Trstu, v katerem so že tri mlada slovenska podjetja, čitalnico v Münchnu, številna gospodarska srečanja, učenje slovenskega jezika v več šolah, posebno na Hrvaškem, in dobro sodelovanje tako s slovenskimi organizacijami kot z lokalnimi oblastmi.
Predstavniki manjšinskih organizacij so se na imenovanje Gorazda Žmavca odzvali zadržano, predvsem zaradi prepogostih menjav na tem položaju. STA je 24. februarja 2014 poročala, da je Rudi Pavšič, dolgoletni predsednik Slovenske kulturno gospodarske zveze (SKGZ) iz Italije opozoril, da se je v zadnjih 20 letih na USZS zamenjalo 18 načelnikov, ministrov, državnih sekretarjev. Spomnil je na pismo Slovenske manjšinske koordinacije (Slomak), ki je izražalo zaskrbljenost ob menjavi in dejal, da tudi on deli občutek, da "smo manjšine manjši drobiž na šahovnici slovenske politike". Pavšič podpira zamisel, da bi bilo primerneje in koristneje, če bi urad, ki bi bil pristojen za manjšinska vprašanja, preselili kar k predsedniku vlade. Podobno razmišlja tudi Marjan Sturm, predsednik Zveze slovenskih organizacij (ZSO) z avstrijske Koroške. Z uradom pri predsedniku vlade bi bila zagotovljena kontinuiteta, ki je za predstavnike manjšin zelo pomembna. Predsednik Zveze slovenskih društev na Hrvaškem Darko Šonc pa je proti odpravi ministrstva, hkrati pa je razočaran zaradi menjavi ministra, ker da gre očitno za politične igre.