Novela o kazenskem postopku po oceni Zbora za republiko posega v cel spekter človekovih pravic
Politika | 16.01.2014, 11:01 Petra Stopar
Zbor za republiko je kritičen do predlaganih sprememb Zakona o kazenskem postopku. Novela po mnenju predsednika Zbora Lovra Šturma in drugih udeležencev včerajšnjega posveta posega v cel spekter človekovih pravic - v pravico do zasebnosti, do dostojanstva, do svobode komuniciranja in do nedotakljivosti stanovanja.
Kot ugotavljajo v Zboru za republiko, novela Zakona o kazenskem postopku, ki je trenutno v parlamentarni proceduri, med drugim policiji dovoljuje, da tajno prebira elektronsko pošto, prisluškuje pogovorom po Skypeu, brska po osebnem računalniku in ga pregleduje, za nameček pa še dovoljuje policiji, da tajno vstopi v stanovanje in tam namesti prisluškovalne naprave, na računalnik pa tudi viruse trojanskih konjev. „Takšna pooblastila so imele tajne politične policije v nekdanjih totalitarnih sistemih, zato moramo biti do takšnih pooblastil izjemno kritični in jih presojati z najvišjo možno stopnjo zadržanosti,“ je opozoril predsednik zbora in nekdanji ustavni sodnik Lovro Šturm.
Odvetnik Aleksander Čeferin je opozoril, da bo policija s posebnim t.i. IMSI-sledilcem lahko spremljala tudi tiste, ki sploh niso osumljenci. Novela pa po njegovi oceni tudi omogoča poseganje policije v sodno vejo oblasti, saj bo lahko sama odločala o tem, katero gradivo je pomembno, in le to posredovala tožilstvu, to pa naprej sodišču. „Policija odloča, katero gradivo imate kot osumljenci pravico pogledati, lahko tudi skrije razbremenilno gradivo.“
Tudi po mnenju nekdanjega direktorja Slovenske obveščevalne in varnostne agencije Damirja Črnčeca predlagana novela na področju varovanja zasebnosti prinaša spremembe v negativno smer. Nekdanji prvi mož Sove še opozarja: „Dva posega, tako IMSI-lovilec kot trojanski konj omogočata tem strukturam, da v nekem konkretnem času pridobijo ogromne količine podatkov, ki jih ne potrebujejo za tisto, za kar je bila ta metoda uporabljena. Se pravi, nastaja kup kolateralne škode.“
Predsednik Odbora Državnega zbora za pravosodje in poslanec SDS Branko Grims je ob tem napovedal nadaljnje nasprotovanje noveli, če bi bila sprejeta, pa že napoveduje njeno ustavno presojo. Namestnik informacijskega pooblaščenca Andrej Tomšič pa je spomnil na smernice za presojo vplivov na zasebnost pri uvajanju novih policijskih pooblastil, ki so jih pred kratkim izdali v njihovem uradu.