Blaž LesnikBlaž Lesnik
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

VIDEO: Papež na novoletnem sprejemu diplomatskega zbora o kulturi srečanja

Svet | 13.01.2014, 13:00 Marjana Debevec

Papež Frančišek je dopoldne sprejel diplomatski zbor. Veleposlanikom, akreditiranim pri Svetem sedežu, je spregovoril o bratstvu, ki naj bi bilo temelj vsake družbe. Ozrl pa se je tudi na mnoge konflikte in napetosti, ki vladajo po vsem svetu in pozval h kulturi srečanja.

Bratstva se naučimo živeti v družini, je dejal sveti oče. Vendar pa se je družina danes znašla v primežu mnogih stisk. Omenil je starejše, ki nam pogosto postanejo breme, in mlade, ki ne vidijo več cilja svojega življenja. Oboji so po papeževih besedah upanje za človeštvo. Prvi zaradi svoje modrosti, drugi pa zato, ker so odprti v prihodnost in nam pomagajo, da se ne zapremo vase. Zaprtost vase nas namreč počasi zaduši, je poudaril papež Frančišek in dodal: "Vsi bi si morali prizadevati za kulturo srečanja. Samo kdor je sposoben iti naproti drugim, je sposoben obroditi sad, ustvarjati povezanost, občestvo, izžarevati veselje in graditi mir."

Kaj se zgodi, ko tega ne živimo, nam prikazujejo podobe uničenja in smrti preteklega leta, je dejal papež. Koliko bolečine zaradi zaprtosti vase, ki vodi do nevoščljivosti, sebičnosti, tekmovalnosti ter žeji po denarju in oblasti!, je poudaril. Na prvi pogled se sicer zdi, da te podobe prevladujejo, vendar pa v nas božič prinaša gotovost, da bo imel zadnjo besedo Princ miru, je zatrdil papež, ki prav s tem upanjem zre v novo leto. Zato je zaželel, da bi se končal konflikt v Siriji, napetosti v Libanonu, Iraku in Egiptu. Spregovoril je tudi o Sveti deželi, kamor bo odpotoval konec maja. Pozval je k pogajanjem med Izraelom in Palestino. Spomnil je na številne afriške dežele, kjer še vedno teče kri in strašno preganjanje kristjanov. Cerkev si po besedah svetega očeta prizadeva za spravo in pomaga trpečim; k temu je papež pozval tudi mednarodno skupnost.

Grožnja miru je po papeževih besedah tudi kršenje dostojanstva vsakega človeka. Pri tem je najprej omenil lakoto številnih otrok in nadaljeval: "Grozo vzbuja misel, da obstajajo otroci, ki zaradi splava ne bodo nikoli ugledali luč sveta, ali pa misel na otroke vojake, ubite v vojnah, ali pa misel na otroke, žrtve trgovine z ljudmi, kar je zločin proti človeštvu", je zatrdil sveti oče.

Poseben poudarek je papež namenil skrbi za begunce in spomnil na svoj obisk Lampeduse julija lani. "Na žalost še vedno vlada brezbrižnost do teh ljudi, kar je znamenje izgube smisla za bratsko odgovornost", je poudaril papež. Slednja je namreč po njegovih besedah temelj vsake družbe.

Ob sklepu je papež zbranim zagotovil, da Cerkev sodeluje z vsemi, ki imajo v srcu dobro posameznika in celotne družbe.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...