Radovedni otroci; Afrika
Ruanda 20 let po genocidu išče poti sprave
Svet | 10.01.2014, 10:31 Marjana Debevec
Spominjamo se 20. obletnice genocida v Ruandi, kjer je bilo po podatkih Združenih narodov ubitih vsaj 800 tisoč ljudi. Prvi, ki je za ta primer uporabil besedo genocid, je bil bl. papež Janez Pavel II.
Genocid se je začel z razstrelitvijo letala, na katerem je bil takratni predsednik, nadaljeval pa se je s pokolom, ki je trajal od 7. aprila do sredine julija. Hutujaski skrajneži so v tem času barbarsko umorili najmanj 800 tisoč ljudi. O pokolu je mednarodna skupnost dolgo molčala.
V spomin na te strašne dogodke so v tednu tednu v Kigaliju prižgali baklo, ki naj bi v treh mesecih obiskala celotno deželo. Avtor številnih knjig o ozadju omenjenega poboja novinar Daniele Scaglione je za Radio Vatikan povedal, da genocid v Ruandi ne predstavlja le smrti številnih ljudi, ampak je deželo zravnal z zemljo. Zato je po njegovih besedah presenetljivo to, da je Ruanda danes bolj razvita kot sosednje dežele. Po njegovih besedah je bil temeljni razlog za to prenovo naroda v odpuščanju. »Odpuščanje je bilo tudi temelj nacionalnih sodišč, kjer se je zbralo na milijone Ruandcev na ljudskih procesih. Žrtvi so predlagali, naj odpusti odgovornim za nasilje in to je bilo za preživele zelo težko. Ko sem se pogovarjal z različnimi prebivalci, pa sem razumel, da so bili ti procesi, ki jih nekateri imenujejo masovno psihoanalitično zasedanje, nujni za to, da so lahko obnovili to, kar se je zgodilo in potem poskušali iti naprej«, je povedal Scaglione.
Dodal je še, da so bili v genocidu ubiti tudi 103 duhovniki, ki so poskušali pomagati ljudem.