Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Papež Frančišek Urbi et Orbi (foto: CTV)
Papež Frančišek Urbi et Orbi

VIDEO: Je res treba biti krščen?

Svet | 08.01.2014, 11:52 Marjana Debevec

Papež Frančišek je med prvo sredino splošno avdienco v tem letu začel sklop katehez o zakramentih. Danes je spregovoril o sv. krstu, ki je po njegovih besedah temelj naše vere, saj nas vključi kot žive člane v Kristusa in njegovo Cerkev. Skupaj z evharistijo in birmo predstavljajo t.i. zakramente uvajanja, ki so po papeževih besedah neke vrste en sam zakramentalni dogodek. Iz nas namreč naredijo živo znamenje Gospodove prisotnosti in njegove ljubezni.

Papež se je vprašal, ali je zares potreben krst, da bi lahko živeli kot kristjani in sledili Jezusu. V odgovor je navedel besede apostola Pavla, ki pravi, da smo bili preko krsta v Jezusu Kristusu tudi krščeni v njegovo smrt. Kot je Kristus vstal od mrtvih, tako lahko tudi mi hodimo po novi poti. »Ne gre torej samo za formalnost!«, je zatrdil sveti oče. »Gre za dejanje, ki se v globini dotakne našega obstoja. Ni isto, če je otrok krščen, ali pa če ni.«

Mnogi se seveda svojega krsta ne spomnijo, ker so bili krščeni še kot otroci. Zato je papež zbrane vprašal, kdo se spomni datuma, kdaj je bil krščen. Malo jih je bilo. Vendar pa je po njegovih besedah še kako pomembno, da se tega datuma spomnimo v vsakdanjem življenju. »Naloga za danes je tale: ko pridete domov, vprašajte, kdaj ste bili krščeni. Boste?«, je zbrane vprašal papež.

Če pozabimo na na naš krst, tvegamo, da bomo pozabili tudi, kaj je Gospod storil v nas, dar, ki smo ga prejeli, je poudaril papež. Vsak dan smo namreč poklicani živeti naš krst. »Če uspemo slediti Jezusu in ostati v Cerkvi, kljub našim omejenosti, krhkosti in grehom, je to prav zaradi zakramenta, preko katerega smo postali novi ljudje in smo oblekli Kristusa«, je dejal Frančišek. Preko krsta smo vključeni tudi v odnos Jezusa z Očetom in postanemo tako prinašalci novega upanja. »Tega upanja ne more nihče ugasniti. Gospodovo upanje nas namreč nikoli ne razočara.« Zaradi krsta smo sposobni odpustiti in ljubiti tudi tistega, ki nas prizadene, uspemo v zadnjih in ubogih videti Gospodov obraz.

Ob sklepu pa je papež še poudaril, da se nihče ne more krstiti sam. Krst je namreč dar, ki ga prejmemo v okviru bratske podelitve in se tako vključimo v verigo milosti. »Gre torej za dejanje bratstva, sinovstva v Cerkvi«, je še dejal papež Frančišek.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...