Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Trontelj: človek trdne vere v Boga in ljubezni do človeka

Slovenija | 12.12.2013, 13:20 Marjana Debevec

V župniji Polhov Gradec so se dopoldne številni poslovili od velikega, a hkrati ponižnega in blagega človeka akademika dr. Jožeta Trontlja. Pogrebno sveto mašo je daroval ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, ki je izpostavil njegovo neomajno vero v Boga. Škof Glavan pa je o njem zapisal, da je zastavil svoj ugled za vrednoto, ki se zdi naši družbi tuja, a bi morala biti njeno središče - svetost človekovega življenja.

Škof Jamnik je pokojnega dr. Trontlja opisal kot človeka globoke osebne vere in zglednega kristjana. Posebej pa je izpostavil njegovo zavzemanje za spoštovanje in nedotakljivost svetosti človeškega življenja. Za prof. Trontlja je bila ob vsem tem ključna vera v Boga, stvarnika vesoljstva.

Izhodišče krščanskega pogleda na bioetična vprašanja je naslednje: človekovo življenje je najprej Božji dar. Zato človek nima absolutne oblasti nad svojim življenjem, ampak ga sprejema kot nekaj podarjenega, kot veliko priložnost, ki jo Bog polaga v njegove roke, in kot odlično nalogo, da iz svojega življenja naredi nekaj velikega in lepega“.

Prof. Trontelj se je po besedah škofa Jamnika z vso svojo osebnostjo in zgledom postavljal v obrambo proti vsakemu totalitarizmu razuma, tehnike in dobička. Poudarjal je, da „človek ni gospodar vesoljstva, ampak njegov oskrbnik, da ima življenje drugega človeka prednost pred lastnim užitkom in lastnimi interesi, da življenje samo prihaja od »neskončno Drugega«, h komur se bo nekoč tudi vrnilo“.

Svojo neomajnost v obrambi vsakega življenja in preroški pogled na prihodnost človeštva je dr. Trontelj pokazal tudi na letošnjih Nikodemovih večerih. Poudaril je, da je spoštovanje dostojanstva človeškega bitja eden od temeljev civilizacije nasploh in hkrati vrojena vrednost vsakega človeškega bitja. „Če je kaj česar ne smemo spremeniti, če je kaj česar si res ne smemo pustiti vzeti, potem je to naše podedovano nagnjenje k spoštovanju človeškega dostojanstva in k sočutni skrbi do bližnjega.”

Kardinal Franc Rode je v sožalnem sporočilu Trontlja opisal kot človeka čiste vesti in ideološko neobremenjene misli, ki je v obrambi etičnih načel z jasno in vselej obzirno besedo bogatil duhovno ozračje v naši deželi in utrjeval humanistične in krščanske vrednote, ki so temelj naše civilizacije.

S smrtjo akademika prof. dr. Jožeta Trontlja je Slovenija izgubila enega svojih najpokončnejših mož, ki je svoje znanje, izkušnje in predanost visokim etičnim merilom udejanjal v številnih pomembnih funkcijah in javnih nastopih, pa je zapisalo Akademsko društvo Pravnik.

Prof. dr. Jože Trontelj je leta 1991 postal član Slovenske akademije znanosti in umetnosti, leta 2002 njen podpredsednik, od leta 2008 pa ji je predsedoval. Od 1995. je predsedoval tudi Komisiji Republike Slovenije za medicinsko etiko. Bil je slovenski delegat v Usmerjevalnem odboru za bioetiko Sveta Evrope in sodeloval pri izdelavi Konvencije o varstvu človekovih pravic in dostojanstva človeškega bitja v zvezi z uporabo biologije in medicine in njenih dodatnih protokolov, še posebno protokola o etiki biomedicinskega raziskovanja na ljudeh. Je soavtor Vodnika članom komisij za etično ocenjevanje raziskav, ki ga je izdal Svet Evrope. Veliko je objavljal o vprašanjih na področju bioetike, med njimi o problemih zdravniškega odločanja ob koncu življenja in raziskovanja na človeku, pa tudi vloge podajanja vrednot v šolski vzgoji in izobraževanju.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Zdravstvo
Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...