Zveza potrošnikov premierki poslala javno pismo
Politika | 09.12.2013, 14:15 Petra Stopar
V novega gospodarskega ministra, katerega funkcijo bo začasno prevzel finančni minister Uroš Čufer, upe polagajo tudi na Zvezi potrošnikov Slovenije. Premierko Alenko Bratušek v javnem pismu pozivajo, naj minister vzpostavi učinkovito varstvo potrošnikov, saj brez njihovega zaupanja izhoda iz krize ne bo, prav tako ne oživitve gospodarstva. V Zvezi še opozarjajo, da se je izvajanje aktivnosti ministrstva na področju varstva potrošnikov kljub zagotovljenim proračunskim sredstvom nenehno zmanjševalo.
»Varstvo potrošnikov ni okras na torti, ampak torta sama, saj je ključno pri oblikovanju ukrepov za izhod iz krize«, je na novembrski skupščini evropskih potrošniških organizacij opozoril evropski komisar za potrošnike Neven Mimica.
Z njim se strinja predsednica Zveze potrošnikov Slovenije Breda Kutin, ki je spomnila na ukinitev Urada za varstvo potrošnikov leta 2011, in dodala, da potrošniške organizacije v letošnjem letu niso imele nobene podpore za delovanje. »To, kar je pomembno, je, da potrošniki nimajo brezplačnega svetovanja, čeprav je predvideno v Nacionalnem programu varstva potrošnikov, da je to svetovanje omogočeno zgolj članov ZPS, torej tistim, ki plačujejo članarino, da revija za potrošnike, ki izhaja že 22 let, od januarja nima več državne koncesije. Seveda še naprej izhaja, tisto, kar je pa pomembno, pa je, da je manj domačih testov, se pravi testov hrane, torej manj tipamo slovenski trg,« je dejala Kutinova v pogovoru za naš radio.
V pismu premierki je med drugim zapisala, da je preverjanje kakovosti ponudbe na slovenskem trgu in s tem spodbujanje poštene konkurence odločilno za oživljanje slovenskega gospodarstva. »Mi v vseh dosedanjih razpravah ukrepov za izhod iz krize potrošnikov sploh ne omenjamo, pri nas so potrošniki nujno zlo, da bi razmišljali o tem, kako z ukrepi varstva potrošnikov okrepiti tudi konkurenco, povpraševanje, kako spodbujati povpraševanje po kakovostnih izdelkih, pa tega v Sloveniji preprosto nimamo.«
V ZPS-ju od novega ministra pričakujejo, da se Nacionalni program varstva potrošnikov, ki ga je sprejel Državni zbor in ki naj bi veljal do leta 2017, začne uresničevati, da se v programih izhoda iz krize ustrezno poglavje nameni tudi temu področju, »in da se v tiste ukrepe za gospodarstvo, ki so namenjeni izboljševanju konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, govorimo veliko tudi o transparentnosti, ustrezno pripeljejo tudi tisti ukrepi z vidika varstva potrošnikov, ki koristijo tudi pošteni konkurenci«.
Dokler ne bomo teh težav vzeli resno, se bomo še naprej spotikali in vedno bolj zaostajali za razvitimi članicami Evropske unije, je še zapisala predsednica Zveze potrošnikov Slovenije.