V Vatikanu predstavili papeževo apostolsko spodbudo Evangeljsko veselje
Papež in Sveti sedež | 26.11.2013, 13:12 Marta Jerebič
V Vatikanu so danes predstavili papeževo apostolsko spodbudo o oznanjevanju evangelija v sodobnem svetu z naslovom Evangeljsko veselje. S tem dokumentom, ki je razdeljen na 5 poglavij, papež nakazuje nekatere poti Cerkve v prihodnjih letih.
»Evangeljsko veselje napolnjuje srce in celotno življenje ljudi, ki se srečajo s Kristusom; ljudi, ki pustijo, da jih Kristus odreši greha, žalosti, notranje praznine, osamljenosti. Z Jezusom Kristusom se vedno rojeva in oživlja veselje.« S temi besedami se začne papeževa apostolska spodbuda, s katero sveti oče krščanske vernike vabi k novi stopnji evangeljskega oznanjevanja, zaznamovanega s takšnim veseljem. Gre za poziv vsem krščenim, da z novo gorečnostjo in dinamičnostjo drugim posredujejo Jezusovo ljubezen. Papež opozarja, da sta potrebni pastoralna in misijonarska sprememba ter reforma cerkvenih struktur, da bi te postale bolj misijonarske.
Sveti oče nadalje vabi Cerkev, da postane bolj odprta, sprejemajoča in usmiljena. Cerkev je kraj usmiljenja, ne obsodbe, saj se Bog nikoli ne utrudi odpuščati. Poleg tega se vrata zakramentov ne bi smela zapreti zaradi kakršnihkoli vzrokov. Evharistija ni nagrada za popolne, ampak zdravilo in hrana za šibke, poudarja papež in dodaja, da Cerkev ni carina, ampak očetovska hiša, kjer je prostor za vsakega.
V naslednji točki papež govori o dialogu in srečanju z drugimi kristjani in pripadniki drugih ver, pa tudi nevernimi. Danes je še posebej pomemben dialog z muslimani, poudarja papež in islamske države prosi, da zagotovijo versko svobodo kristjanom, upoštevajoč svobodo, ki jo islamski verniki uživajo v zahodnih državah.
Frančišek poudarja tudi prednostno izbiro Cerkve za revne. Poziva k ubogi Cerkvi za uboge. Obsoja trenutni ekonomski sistem, ki je nepravičen v svojem izvoru. Ta ekonomija ubija, ker prevladuje zakon močnejšega. Sedanja kultura izločevanja je ustvarila to, da so izločeni postali odpadki, presežki. Papež se postavlja tudi v bran nerojenim otrokom, družine in obsoja sodobne načine preganjanja kristjanov. Apostolska spodbuda se konča z molitvijo Mariji Materi Evangelizacije.