Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

VIDEO: Papež se je srečal z Napolitanom

Papež in Sveti sedež | 14.11.2013, 13:30 Marta Jerebič

Papež Frančišek je danes prvič obiskal italijansko predsedniško palačo. S predsednikom Giorgiem Napolitanom se je sicer že dvakrat srečal v Vatikanu. Medtem ko sta se pogovarjala zasebno, sta se srečali tudi delegaciji obeh držav. Sveti sedež je zastopal substitut državnega tajništva, msgr. Angelo Becciu, Italijo pa premier Enrico Letta. Sveti oče se je zatem srečal s predsedniki senata, parlamenta in ustavnega sodišča. Po kratkem trenutku molitve v kapeli Marijinega oznanjenja sta sledila uradna nagovora.

»Ob obisku na tem kraju, ki je poln simbolov in zgodovine, bi rad potrkal na vrata vsakega prebivalca te države, kjer so tudi korenine moje zemeljske družine, in vsem ponudil ozdravljajočo in vedno novo besedo Evangelija.« S temi besedami je papež Frančišek opisal pomen svojega prvega obiska na Quirinalu, s katerim je vrnil obisk predsednika Napolitana v Vatikanu, 8. junija letos.

»Sedanji trenutek zaznamuje gospodarska kriza, ki ima med svojimi najbolj bolečimi posledicami nezadostnost delovnih mest, je dejal papež in spregovoril o pomembnosti sodelovanja med Cerkvijo in državo, predvsem na področju podpore družini.

»Cerkev s prenovljenim prepričanjem spodbuja prizadevanje vseh, posameznikov in ustanov, v podporo družini … Družina potrebuje stabilnost in priznanje medsebojnih vezi, da bi lahko v polnosti uresničila svojo nezamenljivo vlogo in poslanstvo.«

Papež se je spomnil tudi svojih prvih obiskov po Italiji. V Lampedusi se je srečal s trpljenjem tistih, ki so zaradi vojne ali revščine zbežali iz svojih držav, pa tudi s solidarnostjo tistih, ki te ljudi sprejemajo.

Spomnil je še na obisk v Cagliariju in Assisiju, kjer se je ravno tako srečal z ranami, ki danes prizadevajo številne ljudi. Ob tem je poudaril, da je v središču upanja in socialnih težav družina. Ravno zato Cerkev družbi daje na razpolago svojo energijo, hkrati pa poziva, da se družino ceni, ovrednoti in zavaruje.

Napolitano pa je v svojem nagovoru dejal, da politika lahko od papeža in njegovega sporočila dobi novo spodbudo, zlasti kar se tiče dialoga z vsemi ljudmi tudi nasprotno mislečimi.

Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...