Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Srečanje rojakov v Urugvaju (foto: ARO)
Srečanje rojakov v Urugvaju

Srečanje Slovencev iz Urugvaja

Slovenci po svetu | 24.10.2013, 08:22 Matjaž Merljak

Slovenci, ki živijo v Montevideu, glavnem mestu Urugvaja, so se v nedeljo, 6. oktobra 2013, zbrali na praznovanju 78. obletnice ustanovitve Prvega slovenskega prekmurskega društva v Montevideu (Primera Sociedad Eslovena Transmurana de Montevideo). Med gosti je bil prvič navzoč tudi slovenski duhovnik, ki trenutno deluje na Apostolski nunciaturi v Urugvaju, dr. Matjaž Roter.

Rojaki so se v prostorih slovenskega kluba zbrali na skupnem kosilu, ki je bilo sestavljeno iz jedil pripravljenih na tradicionalnem urugvajskem žaru – bolj znan pod izrazom asado.

Pred kosilom je vse zbrane pozdravila predsednica društva, Terezija Ravbar (Teresita Raibar), ki je spomnila na prehojeno pot slovenske skupnosti v Urugvaju, s povabilom vsem navzočim na vztrajanju ljubezni do slovenskega izročila. Program je popestril tudi mešani pevski zbor Slovenija z nekaj zapetimi pesmimi v slovenskem in španskem jeziku.

Zbrane je nagovoril dr. Matjaž Roter
Zbrane je nagovoril dr. Matjaž Roter © ARO

Dr. Matjaž Roter je zbranim Slovencem v španščini namenil nekaj pozdravnih besed, nato pa opravil blagoslovno molitev pred jedjo v slovenskem jeziku.

Prvi Slovenci so se v Urugvaj priselili konec 19. stoletja, večina pa med obema vojnama. Gre predvsem za Prekmurce in deloma za Primorce, ki so se naselili na območju glavnega mesta Montevidea. Leta 1935 je skupnost štela okoli 1.500 rojakov, okoli 500 Prekmurcev pa je tega leta ustanovilo Prvo slovensko prekmursko društvo, ki velja za najstarejše delujoče slovensko društvo v Južni Ameriki.

V okviru kluba je organiziran pouk slovenskega jezika, mešani pevski zbor Slovenija in folklorna skupina.

V dvorani slovenskega kluba v Urugvaju
V dvorani slovenskega kluba v Urugvaju © ARO

Urugvajska slovenska skupnost šteje med 1.500 do 2.000 Slovencev in njihovih potomcev. Slovenski klub poskuša povezovati potomce slovenskih priseljencev, ki želijo biti del slovenske skupnosti. Dejavnih članov društva je približno 100, vendar večina ne govori več slovensko. Slovenska skupnost ima vsako nedeljo tudi posebno polurno radijsko oddajo.

Slovenci po svetu
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...