Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Marta Jerebič (foto: Izidor Šček)
Marta Jerebič

Pregled domačih dogodkov od 25. 10. do 1. 11. 2013

Slovenija | 03.11.2013, 17:30 Marta Jerebič

Minuli teden sta zaznamovala dva praznika, praznik vseh svetih, 1. novembra, in dan reformacije, 31. oktobra.

CERKEV

V Katoliški Cerkvi smo v petek, 1. novembra, obhajali slovesni in zapovedani praznik vseh svetih. Dopoldne so bile maše po vseh slovenskih župnijah, popoldne pa so bile molitve za verne rajne v cerkvah in na pokopališčih.

Administrator ljubljanske nadškofije škof Andrej Glavan je popoldne pri spomeniku padlim v vojni za Slovenijo na ljubljanskih Žalah vodil molitev, zatem pa je daroval praznično sveto mašo v cerkvi Vseh svetih. V nagovoru je med drugim poudaril, da je november: »najbolj onstranski mesec, mesec nevidnega človeštva, mesec vseh svetih, med katere spadajo vsi, ki so umrli v prijateljskem odnosu z Bogom“. Po njegovih besedah je občestvo svetnikov eno od pomembnih verskih resnic, prepričan je, da z njo padejo tudi druge. „Brez onstranskega obzorja bi bila naša krščanska vera brez upanja, smisla in temelja,“ je dejal škof Glavan na Žalah.

Murskosoboški škof Peter Štumpf pa je v nagovoru po evangeliju poudaril, da so svetniki naši sopotniki. Zato ta praznik ni praznik spomina na mrtve, ampak praznik živih v nebesih. »Vsi sveti so ljudje, ki so s strahom in trepetom delali na tem, da bi dosegli srečno večnost. Življenja niso prepustili slučaju. Niso životarili iz dneva v dan. Živeli so načrtovano, programsko. Vsak dan so sprejemali kot dar in možnost, da poglobijo svojo ljubezen do Boga in da lahko storijo tudi kaj dobrega.« Kdor se ogiba slabega in se trudi delati dobro, postaja podoben Kristusu, je poudaril škof Štumpf. Poti svetosti ne moremo vedno prehoditi z enakim korakom. Pri tem pa nas spodbujajo svetniki, je dejal škof Štumpf. Svetniki na dogodke gledajo z Božjimi očmi. Trpljenje in preganjanje sta zanje dozorevanje za nebesa. Pot svetosti pa je po besedah škofa Štumpfa samo ena in sicer pot ljubezni.

V župnijski cerkvi v Šentrupertu je bila prejšnjo soboto slovesnost na čast mučencu bl. Alojziju Grozdetu, ki je dolga leta počival na tamkajšnjem pokopališču. Somaševanje je vodil novomeški škof Andrej Glavan. Po maši je na pokopališču blagoslovil novo znamenje v spomin bl. Grozdeta.

Kot je znano, je bila ob sklepu škofijskega postopka za beatifikacijo avgustu 1999 izvedena ekshumacija trupla za kanonično prepoznavanje posmrtnih ostankov. Nato je bil spet pokopan na isto grobno mesto vse do beatifikacije leta 2010. Po prenosu relikvij blaženega mučenca v Marijino cerkev na Záplazu maja 2011 je Grozdetov odbor sklenil, da na nekdanji grob v Šentrupertu postavijo primerno znamenje, ki sedaj spominja, da je bil na tistem mestu skoraj sedemdeset let pokopan blaženi mučenec.

Pri cerkvenih novicah velja omeniti še diakonska posvečenja. Prejšnjo nedeljo so bili v diakone posvečeni Ivan Hrastnik, Marko Rakun, Janez Suhoveršnik, Andrej Naglič, Mohor Rihtaršič in Zoran Car. Bistvo diakonske službe razodeva že sama beseda »diakon«, ki je grškega izvora in pomeni služabnik, strežnik: »to se pravi človek, ki zna živeti in se darovati za Kristusa in njegovo Cerkev, človek, ki zna biti za druge, ki je z darovi Sveta Duha primerno usposobljen, da pomaga škofu in zboru duhovnikov pri strežbi bolnikom, ubogim in trpečim, pa tudi pri oznanjevanju Božje besede in pri bogoslužnih opravilih. … seveda pa najprej veliko moli za Božje ljudstvo in daje zgled vzornega krščanskega življenja,« je v Novi Štifti pri Gornjem Gradu dejal škof Stanislav Lipovšek.

V spomin na 27. oktober 1986, ko je Janez Pavel II. v Assisiju zbral predstavnike vseh večjih svetovnih verstev, da bi skupaj molili za mir, so prejšnjo soboto na Brezjah pripravili Duh Assisija. Letošnji dogodek je potekal pod geslom Povezani v upanju. »To je predvsem namenjeno temu, da bi se med seboj povezali, se srečali, pokazali, da nam mir nekaj pomeni in da bi potem s tem v duši to širili, kjer smo. Če je v meni mir, to izžarevam, če je v meni nemir, sejem to, kar nosim v sebi,« je povedala tajnica Frančiškovske konference, s. Hermina Nemšak.

Omenimo še to, da sta laiška misijonarja Mari in Tomaž Porenta prejšnjo nedeljo prejela misijonski križ. V cerkvi sv. Jožefa na Poljanah v Ljubljani jima ga je podelil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Misijonarja bosta odšla v afriško državo Malavi, kjer deluje slovenski jezuit p. Stanko Rozman.

POLITIKA

Tudi minuli teden je še vneto potekala razprava glede davka na nepremičnine, še bolj vneta razprava pa bo v javnosti potekala v tednu, ki je pred nami. Jutri se bo namreč začelo zbiranje podpisov peticije proti zakonu o nepremičninskem davku, ki bo trajalo teden dni. S peticijo, ki jo je v sredo podpisalo 13 pobudnikov, želijo nasprotniki omenjenega davka dati vladi jasno vedeti, da se državljani ne strinjajo z njenim ukrepom. Kot je napovedal prvopodpisani, predsednik SLS Franc Bogovič, bodo ta teden organizirali tudi javne tribune. Prva bo jutri v Mozirju, dan pozneje pa v Celju. Prvak SLS je po sestanku nasprotnikov zakona izrazil prepričanje, da bo visoka številka, ki se bo merila v deset tisočih, vlado prisilila, da bo znova razmislila: »Smo zbrani zato, da pripravimo organiziran državljanski protest proti takšnemu načinu dela vlade in pa proti tem rešitvam, ki so predlagane v zakonu o nepremičninah

Sicer pa je dan pred tem izvršni odbor stranke DeSUS sprejel kompromisni predlog vlade o davku na nepremičnine, po katerem naj bi v letu 2014 davčna osnova za stanovanjske nepremičnine znašala 80 odstotkov, leta 2015 90 odstotkov, leta 2016 pa 100 odstotkov ocenjene vrednosti. V stranki so ocenili, da je predlog slab, a so se ga odločili podpreti zaradi politične stabilnosti v državi. Državni zbor je na izredni seji odločil, da bo predlog zakona sprejemal po nujnem postopku.

V šestih mestih po Sloveniji so protestniki v torek izrazili nezadovoljstvo z vladajočo elito in opozorili na slabo stanje v državi, predvsem veliko brezposelnost in revščino. Največ, več sto, se jih je zbralo v Mariboru, Ljubljani in Novi Gorici, po nekaj deset pa jih je bilo v Murski Soboti, Kopru in Kranju. Protesti so povsod potekali mirno. O tem, ali je protestniški duh zamrl in kaj lahko pričakujemo od tako imenovanih vstajnikov v prihodnje, je za naš radio spregovoril nekdanji predsednik Državnega zbora in predsednik sveta SDS France Cukjati. "Tokratne demonstracije so bile res le bleda senca lanskih. Takrat so bile del skrbno načrtovanega scenarija, rušenja vlade Janeza Janše, pod katero se ne bi moglo zgoditi, da bi bilo celotno breme izropanosti neke zasebne tajkunske banke v celoti preloženo na davkoplačevalce. Imena roparjev slovenske države pa bi ostala nedotaknjena." Na vprašanje, kaj lahko od vstajnikov pričakujemo v prihodnje, pa je Cukjati dejal, da "ta vlada pač ne sme pasti in tudi demonstracije ne smejo biti nič resnega. Verjemite mi, tudi ne bodo, dokler ne bo državnega krmila zopet prevzel nekdo, ki bo voljan in sposoben razgraditi tajkunska tranzicijska omrežja. Teza o ukradeni državi še vedno drži, tudi v smislu organiziranja vstajnikov."

Vodja misije Mednarodnega denarnega sklada Antonio Spilimbergo pa je v ponedeljek predstavil ključne ugotovitve in priporočila za izboljšanje razmer v Sloveniji. Kot je poudaril, mora Slovenija nujno sanirati bančni sektor, hkrati pa izboljšati korporativno upravljanje, predvsem v državnih podjetjih, in urediti razmere v podjetniškem sektorju. Spilimbergo, ki je letos zadnjič vodil misijo sklada v Sloveniji, rezultatov stresnih testov in pregleda slovenskih bank še ne pozna, je pa dejal, da bo morala Slovenija na tej podlagi dokapitalizirati banke.

KULTURA

Predsednik države Borut Pahor je v sredo podelil 5 odlikovanj, med njimi je z redom za zasluge odlikoval ustanovitelja Ognjišča msgr. Franca Boleta, in sicer za prispevek pri oblikovanju odprtega in demokratičnega slovenskega medijskega prostora. V nagovoru je Pahor med drugim povedal: »Danes imam veliko čast odlikovati posameznike, ki so se izkazali na zelo različnih področjih z izjemnimi dosežki. Toda vsem je skupno, da so tudi takrat, ko je bilo to manj hvaležno in težje, neomajno verovali v pravičen svet, v pošten svet, v svoboden svet, v solidaren svet in to za vse ljudi, ne glede na njihova različna socialna, verska, politična ali druga prepričanja,. Mislim, da je to nekaj, kar lahko predstavlja velik navdih tudi danes za vse nas

Msgr. Franc Bole je v zahvali med drugim dejal: »Tako kot do sedaj, se bosta najbolj bran mesečnik Ognjišče in Radio Ognjišče, še naprej trudila ustvarjati prostor odprtega in demokratičnega dialoga, saj se zavedamo, da z našim delom ne služimo samo vernim ljudem, ampak delamo v dobrobit vseh Slovencev ter državljanov naše drage Slovenije

Predsednik države je odlikoval še evangeličanskega škofa Gezo Erniša, Viktorja Blažiča, Wolfganga Johannesa Bandiona in dr. Casparja Einemuja.

Osrednja slovesnost ob dnevu reformacije je letos potekala v Prešernovem gledališču v Kranju. Predsednica vlade Alenka Bratušek je v obdobju krize pozvala k razmisleku o jeziku solidarnosti, socialnih pravic in svobode misli. Sicer pa je za praznik odmevala tudi novica o odkritju še enega izvoda Trubarjeve Cerkovne ordninge. Našli so ga v manjši knjižnici južno od Hannovra, slovenski javnosti pa ga bodo predstavili maja prihodnje leto. Doslej je namreč veljalo, da se edini ohranjen izvod Trubarjeve Cerkovne ordninge nahaja v Vatikanu, kjer so ga odkrili leta 1971. Pred tem odkritjem je en izvod hranila dresdenska knjižnica, a je bil ta v drugi svetovni vojni uničen. Tretji izvod, ki se je ohranil do 20. stoletja pa se zdaj nahaja v Nemčiji.

Pri Celjski Mohorjevi družbi so izdali novo knjigo o slovenskem misijonarju na Madagaskarju Pedru Opeki, tokrat francoskega avtorja Pierra Lunela. Knjiga Pustolovščina Pedra Opeke po besedah avtorja spremne besede Jožeta Možine ponuja recept, kako v današnjem času reševati svet. "Če je možno rešiti ljudi na smetišču malgaške prestolnice, potem je možno rešiti ves svet," je menil Možina, ki je o Opeki posnel dokumentarni film Pedro Opeka, dober prijatelj.

ŠPORT

Odbojkarji ACH Volleyja so v 2. krogu lige prvakov v torek v Stožicah s 3:0 premagali bolgarskega prvaka. Slovenski prvaki bodo naslednjo tekmo v tem tekmovanju igrali 5. novembra, ko bodo gostili Tours.

Košarkarji Uniona Olimpije so v tretjem krogu evropskega pokala zabeležili drugo zmago. V Stožicah so v sredo premagali špansko Valencio s 67:64.

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v prvi kvalifikacijski tekmi za nastop na svetovnem prvenstvu v Katarju leta 2015 v sredo v Velenju premagala Švico s 33:30.

Slovenski nogometni reprezentanci se ni uspelo prebiti v dodatne kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2014, zato bodo izbranci Srečka Katanca novembrski reprezentančni termin izkoristili za prijateljsko tekmo. A tekmec ne bo Irska v Dublinu, kot je bilo pričakovati, temveč bo v Celju 19. novembra gostovala Kanada. Slovenija je trenutno na lestvici Mednarodne nogometne zveze na 30. mestu, Kanadčani pa so 111. Tekmeca se doslej še nista pomerila med seboj.

Hokejisti Telemacha Olimpije so v četrtek v 19. krogu lige Ebel v gosteh izgubili proti KAC Celovcu z 2:4. Naslednji dan pa so izgubili proti Grazu z 1:2.

 

 

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...