Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Nepremičninski davek in župnije

Slovenija | 14.10.2013, 14:20 Marta Jerebič

Geodetska uprava je objavila nove vrednosti nepremičnin. A je dostop do podatkov že kmalu začasno ustavila, saj je prišlo do tehničnih težav pri indeksiranju vrednosti. Vrednosti bodo med drugim osnova za davek na nepremičnine, o katerem pa bodo še potekala usklajevanja. Davek namreč niti v koaliciji ne uživa popolne podpore.

Vrednosti v registru nepremičnin so na Gursu prilagodili, ker so se cene v dejanskih prodajah nepremičnin od leta 2010 spremenile za več kot 10 odstotkov. Vrednosti so tako znižane za od 10 do 30 odstotkov, v nobeni vrednostni coni pa ni predlagano zvišanje vrednosti.

Najbolj so se znižale vrednosti za lokale, pisarne, zemljišča za gradnjo stavb in tudi stanovanjske nepremičnine na območjih, kjer so bile najvišje. Za kmetijska zemljišča in gozdove pa se vrednosti niso spremenile.

Te vrednosti bodo osnova za davek na nepremičnine, ki naj bi ga uvedli z letom 2014. Januarja naj bi začeli tudi pošiljati obvestila o novih vrednostih nepremičnin lastnikom.

Pa poglejmo, kako bi ta davek udaril župnije. Župnija Ljubljana – Sv. Jakob je naredila izračun po predlogu, ki predvideva 0,5 odstotno obdavčitev sakralnih objektov. Predstavnik župnije Mario Plešej je za naš radio povedal: »Naša župnija ima dve cerkvi, ki sta izjemna kulturna spomenika in sodita v kulturno dediščino. Cerkev sv. Jakoba z Robbovimi umetninami in s kapelo sv. Frančiška je umetniška stvaritev neprecenljive vrednosti. To cerkev uporabljamo za svoje bogoslužne potrebe. Podružnično cerkev sv. Florijana pa smo dali v brezplačno uporabo Makedonski pravoslavni skupnosti v Sloveniji. Po trenutnih javno dostopnih podatkih Geodetske uprave Republike Slovenije znaša vrednost cerkve sv. Jakoba nekaj manj kot 7 milijonov evrov, cerkve sv. Florijana pa dober milijon evrov, skupaj skoraj 8 milijonov evrov. Glede na predlagano obdavčitev bi torej župnija morala letno plačati okoli 40.000 evrov davka.«

Župnijski pastoralni svet župnije Ljubljana – Sv. Jakob zato v odprtem pismu predsednici vlade zahteva takojšen umik takšnega zakona, saj bi se ob kakršnikoli obdavčitvi sakralnih objektov znašli v nevzdržnem položaju.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc) s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc)

Pravica do klasičnega krščanskega pokopa v krsti

Predstavniki sedmih največjih verskih skupnosti v Sloveniji so 16. aprila vlado, državni zbor in občine v skupni izjavi pozvali k odpravi diskriminacije pri načinu pokopa pokojnih, saj nekatera ...