Marta Jerebič
Pregled domačih dogodkov, 4. 10. - 11. 10. 2013
Cerkev na Slovenskem | 13.10.2013, 17:00 Marta Jerebič
V tem tednu je znova odmeval nepremičninski davek in proračun za prihodnji dve leti. Mediji pa so znova veliko pozornosti namenjali mariborski nadškofiji. Odgovore smo med drugim poiskali na nunciaturi.
POLITIKA
Vlada je v ponedeljek na svoji spletni strani objavila predlog zakona o davku na nepremičnine, ki med drugim predvideva višjo obdavčitev nerezidenčnih stanovanjskih nepremičnin in stanovanjskih nepremičnih nad 500 tisoč evrov. Znova je v predlogu tudi obdavčitev sakralnih objektov, predvidena je višja obdavčitev poslovnih in industrijskih nepremičnin. Gospodarska zbornica Slovenije opozarja na morebitne negativne poledice, na Obrtni zbornici Slovenije so razočarani, kmetje pričakujejo še pogovore, občine pa opozarjajo na morebitne nižje prilive. Vlada je predlog obravnavala v četrtek, a ga še ni sprejela. Pojasnjuje tiskovni predstavnik vlade Boštjan Lajovic. »Bila so različna tehnična usklajevanja, zato je bil sklep, da se do prihodnjega četrtka uskladijo vse te tehnične podrobnosti in se potem v četrtek zakon o davku na nepremičnine sprejme.«
Da koalicija ni blizu potrditve nepremičninskega zakona, ki obdavčuje prav vse objekte v državi, je že pred sejo vlade napovedal zunanji minister Karl Erjavec, ko je od ministra za finance Uroša Čuferja zahteval dodatne izračune, kako bo davek prizadel upokojence. Vladi je tudi predlagal, da obravnavo in potrjevanje zakona odložijo za dva tedna, v tem času pa pripravijo informativne izračune glede njegovih učinkov. DeSUS bo sicer zakon podprl, če bo usklajen z zvezo društev upokojencev. »Vlada mora pripraviti tak zakon, da bo vzdržal in da ne bo povzročil družbenih nemirov.«
Različna so tudi stališča glede obdavčitve sakralnih objektov. Po Erjavčevem mnenju bi lahko bili davka oproščeni objekti, v katerih se izvaja verska dejavnost, ostali objekti v lasti cerkvenih skupnosti pa naj bodo, kot pravi, obdavčeni po enakih merilih kot vsi ostali. Minister za notranje zadeve in prvak DL Gregor Virant je že pojasnil, da bo od ministra za finance Uroša Čuferja zahteval argumente za obdavčitev sakralnih objektov. To je namreč po njegovem mnenju "primerjalno pravno nenavadna" odločitev. Proti obdavčitvi sakralnih objektov so se izrekli tudi Svet krščanskih Cerkva in Islamska skupnost. P. dr. Tadej Strehovec. »Opozarjamo tudi, da bo država z uvedbo tega zakona diskriminatorno dvojno obdavčila vernike. Najprej kot državljane in nato kot pripadnike verskih skupnosti. Celotno breme plačevanja davka bo padlo na vernike, v kolikor bodo hoteli imeti bogoslužne in druge prostore, ki so potrebni za izvrševanje ustavno zajamčene pravice do svobode izpovedovanja vere.« Predvideni davek na nepremičnine so za Radio Ognjišče komentirali tudi na Apostolski nunicaturi v Ljubljani. Zapisali so: »Šele sedaj poznamo nekatere podrobnosti predloga zakona in lahko trdimo, da zajema nekatere zaskrbljujoče rešitve, kot so: obdavčitev objektov, namenjenih (pastorali) bogoslužju in karitativni dejavnosti, vključno s Karitas ter bistvene dejavnosti Cerkve, kot je kateheza."
Do zakona so kritični tudi v opoziciji. SDS davku nasprotuje. So proti dodatnim davčnim obremenitvam podeželja in gospodarstva in opozarjajo, da bi predlagani davek pomenil velik udarec kmetom in podjetnikom, ki uporabljajo nepremičnine. Podobno menijo tudi v SLS in NSi.
Od nepremičninskega davka pa je odvisen tudi proračun, saj ta že vsebuje prihodke od tega davka, čeprav zakon sploh še ni sprejet. Predsednica vlade Alenka Bratušek in finančni minister Uroš Čufer sta predlog državnega proračuna za prihodnji dve leti predstavila v torek na izredni seji državnega zbora. Po besedah Bratuškove ne kliče trojke, temveč si prizadeva storiti vse, da bi naše domače težave doma tudi rešili. Čufer pa je zatrdil, da v letu 2014 ne bodo predlagali nobenih novih davkov več.
V tem tednu je odmevala tudi napoved Banke Slovenije o krčenju BDP, letos za 2,6 in prihodnje leto za 0,7 odstotka.
CERKEV
V minulih dneh so slovenski mediji pogosto pisali o dogajanju v Cerkvi na Slovenskem. Tiskovni urad Slovenske škofovske konference je ob pisanju o reševanju finančnih težav v nadškofiji Maribor novinarje pozval, da naj posredujejo preverjene informacije. »Obstaja legitimen interes javnosti, predvsem vernikov, da se seznanijo s položajem v mariborski nadškofiji, to nenazadnje izraža tudi njihovo skrb za tamkajšnjo nadškofijo, na drugi strani pa je tudi res, da je nadškofija trenutno v položaju sklenitve dogovora z bankami upnicami. Gre za rešitev vračila kredita v višini več kot 30 milijonov evrov in seveda ta čas pogajanj je vedno zelo občutljiv in vodstvo mariborske nadškofije je seveda pri tem avtonomno, kako bo obveščalo javnost in trenutno je na stališču, da je informiranje javnosti mogoče samo takrat, ko so na razpolago verodostojne informacije.“ P. dr. Tadej Strehovec je še dejal, da je o tem ali bo poravnava z bankami upnicami uspela, še prezgodaj govoriti.
Sicer pa smo o tem povprašali tudi apostolskega nuncija v Republiki Sloveniji, nadškofa Juliusza Janusza, ki je v pisnem odgovoru potrdil, da je o dogajanju v mariborski nadškofiji prejšnji teden škof Lipovšek poročal pristojnim kongregacijam v Vatikanu in da je tako sveti oče na tekočem z dogajanjem v Sloveniji. Na vprašanje, kako poteka izbira novih nadškofov, pa je nuncij Juliusz Janusz poudaril: "Postopek imenovanja novih pastirjev v Ljubljani in Mariboru zahteva veliko razločevanja, zato moramo biti potrpežljivi in veliko moliti, da bi prišli do najboljšega izida iskanja."
Veliko, a zagotovo še premalo, smo molili v ponedeljek, na praznik rožnovenske Matere Božje, ko smo na Radiu Ognjišče v sodelovanju s tednikom Družina in frančiškani z Brezij vabili k Mariji Pomagaj, kjer je bila sveta maša in po njej molitev rožnega venca. V molitvi in prošnji za Cerkev in domovino smo bili združeni verniki po vsej Sloveniji. K poglobljeni molitvi kličejo stanje duha v Cerkvi in državi, pa tudi podatek, da veljamo Slovenci za narod, ki najmanj moli v Evropi. Nagovor zbranim je imel rektor svetišča Marije Pomagaj p. Robert Bahčič, ki je med drugim molitev rožnega venca takole opisal: »Rožni venec je način, lahko bi rekli, učna metoda, s katero nas želi Marija približati Jezusovemu življenju. Molitev rožnega venca ni sama sebi namen, prav tako se ne konča pri Mariji. Med molitvijo premišljujemo celotno Jezusovo življenje. Marija pa je tista, ki nam pomaga rasti v domačnosti z Jezusom, vstopiti v Kristusove skrivnosti.«
Dan smo sicer začeli z molitvijo rožnega venca ob petih zjutraj iz naše kapele, nekateri naši sodelavci in drugi romarji pa so se po sveti maši ob 12. uri iz Kranja peš odpravili na Brezje. Glavni in odgovorni urednik Radia Ognjišče msgr. Franci Trstenjak je med sveto mašo v Kranju med drugim poudaril: „Ne domišljajmo si, da bomo sami poiskali rešitve, kajti le te se že dolgo in predolgo iščejo, pa ni in ni učinkov. Ne domišljamo si, da nas bodo samo garanje, pa brihtnost in napredek znanosti potegnile iz jame, katero smo si sami skopali in vanjo padli. Spoznati moramo, da brez Božjega blagoslova ne bo pravih rezultatov, a za blagoslov je potrebno moliti in prositi. Obudimo spomin na besede papeža Leona XIII., s katerimi lahko na preprost način obrazložimo stanje duha v Cerkvi, narodu in državi, stanje krize in vseh drugih nesreč: Če je v kakem narodu začela pojemati molitev rožnega venca, so se nad njim hitro zbrali hudourni oblaki nesreče. Naj bo po naši osebni in skupni molitvi posvečeno naše osebno, družinsko, župnijsko in narodno življenje. Prispevajmo kar zmoremo in kar moramo: z molitvijo rožnega venca vztrajno in goreče prosimo za Božjo pomoč na Marijino priprošnjo“.
V spominskem parku Bukovžlak oziroma Teharje je bila v nedeljo spominska slovesnost za žrtve medvojnega in povojnega nasilja. Začela se je s sveto mašo, ki jo je daroval celjski škof Stanislav Lipovšek. Sledila ji je akademija, ki jo je pripravila Nova slovenska zaveza, med katero sta zbrane nagovorila preživeli taboriščnik Ivan Korošec in publicist Aleš Maver.
Škof Stanislav Lipovšek je pridigo začel s sporočilom rožnovenske nedelje in pomenom molitve rožnega venca, ki je bila zadnja uteha mnogim, ki so šli skozi teharsko taborišče v smrt. Zatem je spregovoril o dvojnem zločinu ki se je zgodil na tem kraju. Prvi, ko so na Teharje pripeljali in tam ter v sosednjih moriščih pobijali nedolžne žrtve, drugi pa, ko so rajne izenačili s smetmi in odpadki. Tretji zločin pa bi bil, če bi mi pozabili na te žrtve in ne storili vsega, kar je v naši moči, da se na tem in na še več kot 600 drugih znanih in neznanih moriščih po naši domovini omogoči vsem žrtvam povojnih pobojev, da dobijo svoje ime in grob. Spomnil je na Jezusov zgled in njegov pomenljiv stavek, da naj ljubimo svoje sovražnike. Škof Lipovšek je dejal, da nam velja povabilo »da ljubimo in delamo dobro vsakemu človeku, tudi tistim, ki so izvrševali povojne poboje in prizadeli toliko trpljenja in krivic njihovim svojcem in sorodnikom v povojnem obdobju. Odpuščajoča ljubezen je edina pot, ki vodi do tako zaželene narodne sprave med živimi in rajnimi, med ubijalci in žrtvami, med preživelimi, ki so bili v vojnem in povojnem času na nasprotnih straneh in so sedaj poklicani k spravi in medsebojnemu odpuščanju.«
Nadaljeval je, da je odpuščanje možno le takrat, če smo pripravljeni priznati resnico, pa če je še tako boleča, težka in obremenjujoča. Pot do sprave bo dolga. Treba bo še opraviti zahtevne zgodovinske raziskave o vzrokih in razlogih, ki so privedli do medvojnega in povojnega nasilja. Maši je sledila akademija, med katero je zbrane nagovoril Aleš Maver. Kot je dejal, sta se na Teharjah zgostila neizmerna uničevalna sla in norost, zrasla iz nedrjih tega istega prostora, te iste družbe in tega istega naroda. Teharje so in morajo vedno bolj postajati spomenik v tem prostoru nakopičene uničevalne energije in so kot take žal vtisnile slovenskemu svetu neizbrisen pečat. Spregovoril je tudi Ivan Korošec, rešenec iz teharskega koncentracijskega taborišča, ki je skupaj z nedavno umrlim duhovnikom Janezom Zdešarjem pobegnil in se tako rešil smrti. Obnovil je pot ki jo je s tovariši prehodil s celjske železniške postaje in predstavil svojevrsten križev pot tistih, ki so umirali pred njegovimi očmi in divjanje rabljev, ki so se izživljali nad ujetniki.
Pri sv. Jožefu v Ljubljani ter v številnih krajih po Sloveniji je od prejšnje nedelje do danes že šesto leto zapored potekal svetopisemski maraton. Gre za izmenično, nepretrgano branje Svetega pisma, ki traja teden dni, 24 ur na dan. Na ta način se ob Svetem pismu povezujejo kristjani in ljudje dobre volje iz različnih krščanskih Cerkva, župnij, redovnih skupnosti, laiških gibanj, skupnosti in združenj. Geslo letošnjega svetopisemskega maratona je Največja je ljubezen. Organizatorji so želeli, da se ob prebiranju »knjige vseh knjig« bralci in poslušalci srečajo z Božjo ljubeznijo. »Vera, upanje, ljubezen – s temi naslovi svetopisemskega maratona sedaj že 3 leta sledimo teološkim krepostim. Nočemo, da ta ljubezen zveni znucano, po domače povedano, nočemo, da zveni tako zlorabljeno, kot je sicer. Želimo povabiti k pristnemu razmisleku, kaj je prava ljubezen,« je povedal koordinator svetopisemskega maratona Benjamin Siter.
ŠOLSTVO IN KULTURA
Univerzitetna središča so spet živahna, predavalnice znova polne. Številni študentje in profesorji so se za uspešno delo priporočili Svetemu Duhu pri bogoslužjih ob začetku akademskega leta, ki so jih v minulih dneh pripravili v slovenskih stolnih cerkvah. V stolnici svetega Nikolaja v prestolnici je somaševanje vodil škof Anton Jamnik. V pridigi je opozoril, da študij ni namenjen samemu sebi.
»Študiramo zaradi nečesa, ne samo zaradi diplome, ampak tudi zato, da bi v tem času študija osebnostno rasli, se povezali med seboj, predvsem pa zato, da bi vsakdo čimbolj mogel razviti svoje talente, ustvarjalnost, najti tisto nišo, točko, fokus, zaradi česar ga je Bog poklical na svet in ima vsakdo enkratno posebno poslanstvo na svetu. In študij je temu namenjen.« Škof Jamnik je poudaril tudi, da sta tudi študij in poučevanje velik božji dar. Kot je dodal, je treba biti za to hvaležen.
Minuli teden smo obeležili že 22. Teden za življenje. Pripravilo ga je društvo Gibanje za življenje, dogodki pa so se navezovali na dve svetopisemski gesli: »V ljubezni ni strahu« in »Resnična luč že sveti«. »V ozračju strahu, razočaranj, negotovosti vendarle zaupamo, da nad nami vsemi sije ljubezen našega Boga. Nad nami je veliko hrepenenje nebeškega Očeta, da bi vsak človek spoznal njegovo dobroto in v njej našel smisel in vso srečo, polnost življenja. To luč bi radi skupaj zrli, razširjali in v upanju, da bi nam po tej luči, božji ljubezni vsem prihajala moč, s katero lahko zmagujemo strahove. In v upanju, da je v tej ljubezni tudi prihodnost za vsakega izmed nas,. Naše družine, skupnosti, Cerkev in vso našo deželo,« je povedala predsednica Gibanja za življenje s. Mirjam Cvelbar.
ŠPORT:
Medtem, ko se slovenski smučarji že pripravljajo na novo sezono, so hokejisti Telemacha Olimpije v tekmi lige Ebel izgubili z dunajsko ekipo Vienna Capitals z 1:2.
Odbojkarji ACH Volleyja pa so v vnaprej odigrani tekmi 13. kroga srednjeevropske lige doma premagali Chemes Humenne s 3:0.