Srečanje vojaškega apostolata
Krščanski vojaki za vrednote v vojski
Slovenija | 11.09.2013, 14:02 Marjana Debevec
Pri sv. Jožefu v Celju poteka mednarodna konferenca apostolata vojakov, ki jo pripravlja Vojaški vikariat Slovenske vojske. Udeležuje se je 60 predstavnikov iz šestnajstih držav. Gre za mednarodno združenje tistih, ki poleg tega, da so vojaki, pripadajo tudi vrednotam in etiki krščanstva.
Etika in morala sta na vojaškem področju eden najbolj pomembnih segmentov, da ne pride do zlorabe sile, civilistov, po mednarodnem vojnem in humanitarnem pravu zaščitenih oseb, jedrskega, radioaktivnega, kemičnega in biološkega rožja in podobno. Predsednik omenjenega združenja generalmajor Norbert Sinn je za naš radio navedel njihove osnovne cilje. „Spodbujamo in si prizadevamo za priznavanje krščanskega načina življenja med vojaki, podpiramo mednarodno razumevanje ter skupaj študiramo duhovnost, moralo in družbene probleme, ki zadevajo vojaško področje. V zadnjih desetih letih smo se naučili, da so vojaški problemi in problemi vojaških družin enaki povsod po svetu. Zato poskušamo v oborožene sile vnašati vprašanja etike in vrednot, da bi se po njih ravnali vojaki“, je še povedal predsednik združenja Norbert Sinn.
Udeleženci konference v luči drugega vatikanskega koncila razmišljajo o vseh vidikih zavezanosti vojaških oseb k varovanju človekovega dostojanstva. Vojaški kaplan Milan Pregelj: „Poslanstvo tega združenja je v spodbujanju ljudi, da bi z vso iskrenostjo, z vsem dobrim in potrebnim pogumom res v vsakdanjem življenju uresničevali tisto, kar nas vera uči in kar tudi, ko se postavljamo s krščanskim imenom, hočemo svetu pokazati. Ena izmed drugih pomembnih stvari je tudi to medsebojno povezovanje, da se tudi izkušnje različnih evropskih, afriških, azijskih in v zadnjem času tudi severno ameriških dežel, prenašajo direktno. Gre za to celovitost življenja iz vere.“
Mednarodni apostolat vojakov je bil ustanovljen v Santiagu v Španiji leta 1965 kot odgovor na predloge drugega vatikanskega cerkvenega zbora. Združenje si prizadeva za pravičen mir in ne za pravično vojno. Sveti sedež ga je priznal leta 1985 kot mednarodno katoliško organizacijo.