Katehetski načrt predvideva tudi novejše učbenike
Slovenija | 03.09.2013, 13:16 Andrej Šinko
V teh dneh so poleg šole odprle vrata tudi veroučne učilnice. To je prostor, ki otroku nudi temelje za rast v veri. Kateheti, laični teologi in duhovniki pri verouku večinoma uporabljajo priporočeno publikacijo Slovenske škofovske konference, ki jih že vrsto let izdaja Slovenski katehetski urad v sodelovanju s Celjsko Mohorjevo družbo. Katehetski načrt pa predvideva tudi spremembe pri metodah podajanja veroučne snovi.
So veroučni učbeniki prezahtevni?
Za izvajanje verouka je na izbiro več publikacij, vendar daje Slovenska škofovska konferenca priporočila predvsem tistim učbenikom in liturgičnim zvezkom, ki imajo imprimatur in so v Sloveniji tudi najbolj razširjeni. Po besedah s. Magde Burger se najdejo tudi inovativni posamezniki, ki sestavljajo svoje učbenike, a slednji so potem primerni le za izključno skupino in kateheta oziroma duhovnika.
Na Katehetskem uradu se pri sestavljanju učbenikov držijo tega, kar jim narekuje splošni pravilnik za katehezo. „Ta pravi, da naj bi imeli nekakšen katehumenski model. Nižja triada ima usmeritev v prvo evangelizacijo, torej prvi stik z oznanilom Jezusa Kristusa. Druga triada ima evangelizacijo in pripravo na birmo, v tretji triadi pa se usmerjamo v to, da bi se z veroučenci uvajali v življenje,“ pojasnjuje s. Magda, strokovna sodelavka Slovenskega katehetskega urada. Po njenih besedah si marsikdo želi, da bi veroučni učbenik zgolj prijeli v roke in izpeljali veroučno uro brez disciplinskih težav, ne da bi se na veroučno uro pripravljali. Anketa, ki so jo pred leti izvedli med kateheti in katehetinjami, je pokazala, da je večina zadovoljna z učbeniki. „Nekateri so res že zastareli, sploh v slikovnem materialu, nekateri pa so bili obnovljeni dve leti nazaj. Dejstvo pa je, da bomo takoj po tem, ko bo katehetski načrt narejen, šli v pisanje novih učbenikov.“
Osnutek Katehetskega načrta prinaša manj frontalnega podajanja snovi
Po dokumentu Pridite in poglejte imajo vse službe navodilo Slovenske škofovske konference, da naj temu primerno pripravijo svoje načrte za delo. Tako tudi Slovenski katehetski urad pripravlja osnutek novega slovenskega osnutka za katehezo, ki se šele piše. Omenjeni osnutek katehetskega načrta sestavlja skupina, sestavljena iz članov Slovenskega katehetskega urada, Teološke fakultete in Medškofijskega odbora za mladino. „Z njim želimo, da bo zajel celotno katehezo, kar pomeni, da gre preko osnovnošolske kateheze. To je novost v našem prostoru. Pozabljamo na otroke v mali šoli in na odrasle oziroma poosnovnošolce,“ meni s. Magda.
Katehetski načrt bo vključeval in spodbujal vedno pogostejše uveljavljanje induktivne metode. „Pri nas je še vedno zelo veliko idej ob deduktivni metodi, torej ob frontalnem podajanju znanja otrokom, medtem ko se trudimo spodbujati vse, ki se ukvarjamo z oznanjevanjem, naj ljudje iščejo iz življenja v oznanilu, da dobijo potrditev za svoje življenje in izboljšanje le-tega,“ je sklenila strokovna sodelavka Slovenskega katehetskega urada, s Magda Burger.