Papež Frančišek
VIDEO: Ne papež na prestolu, ampak papež med ljudmi
Cerkev po svetu | 13.09.2013, 00:10 Marjana Debevec
Mineva pol leta od izvolitve papeža Frančiška. Vsak dan nas na novo preseneča s svojo preprostostjo in neposrednostjo, hkrati pa ne okleva tudi, kadar je treba sprejeti pomembnejše koraki glede ureditve in vodenja Cerkve. Od 1. do 3. oktobra se bodo v Rimu zbrali kardinali, ki jih je papež izbral kot svoje pomočnike pri vodenju Cerkve. Imenoval pa je tudi že novega vatikanskega državnega tajnika, drugega najpomembnejšega moža Svetega sedeža.
Papež Frančišek je v prve pol leta opravil eno mednarodno potovanje in sicer v Brazilijo na svetovni dan mladih. Obiskal pa je tudi nekaj krajev po Italiji. Posebej pomenljiv je bil njegov obisk Lampeduse. „Ko to vidiš, ti gre res na jok. Ko pridejo ladje, odložijo ljudi nekaj milj stran od obale v morje in oni morajo s pomočjo čolnov sami priti do obale. Boli me, ker mislim, da so ti ljudje žrtve svetovnega družbeno ekonomskega sistema“.
Sicer pa je papež med pogovorom z novinarji na letalu na poti iz Brazilije dejal, da je bila najhujša stvar stvar v njegovem pontifikatu ta, da so ga v prvem mesecu pontifikata vedno posadili v fotelj, ko je sprejemal ljudi. „Pri tem sem se res zelo slabo počutil. Bilo je res boleče, zelo boleče! Tega ne želim nikomur!“ In kaj ga je najbolj presenetilo? „Ljudje, dobri ljudje, ki sem jih srečal. V Vatikanu sem spoznal mnogo dobrih ljudi.“
Papež je poleg osebnih stikov, telefonskih pogovorov s preprostimi ljudmi in ljudmi v raznovrstnih stiskah, sprejel tudi pomembne ukrepe za notranje prenovo Cerkve. Spomnimo na komisijo za nadzor vatikanske banke, imenovanje skupine kardinalov z vsega sveta, ki mu bo pomagala pri vodenju Cerkve in imenovanje novega državnega tajnika msgr. Pietra Parolina, ki bo službo nastopil 15. oktobra.
Izjemen pa je bil tudi njegov odločen poziv k molitvi za mir v Siriji. Župnik v Štandrežu Karlo Bolčina ga je zaradi tega koraka primerjal s papežem Janezom XXIII., ki je leta 1962 v času trenja med ZDA in Sovjetsko zvezo osebno posredoval in umiril duhove. „Meni se zdi, da je papež Frančišek naredil nekaj podobnega, ko je v trenutku precejšnje stiske vsega sveta zaradi sirskega dogajanja, pa tudi zaradi dogajanja po svetu, zbral vse vernike k molitvi za mir in k postu za mir. In mu je uspelo.“
Bolčina je izpostavil tudi veličino Frančiškove preprostosti in vračanje k prvotni papeški službi. „Ne papež na prestolu, ampak papež med ljudmi. Ne papež, ki ga ovce na kakršenkoli način oblizujejo in ga častijo, ampak on liže rane svojim ovcam. On jim pomaga.“
Papež še naprej ostaja v domu sv. Marte, kjer vsako jutro dopoldne mašuje. Njegove misli pri jutranjih mašah so spodbuda in vodilo za vernike po vsem svetu. Danes nas je na primer povabil k ljubezni do sovražnikov. Navdihovali naj bi se pri Jezusovem trpljenju in Marijini nežnosti. Tisti, ki so se že udeležili papeževih maš pa so bili presenečeni predvsem nad njegovo globoko zbranostjo. Zdi se, da se zanj takrat čas ustavi, saj se sreča z Bogom.