250. obletnica posvetitve grobeljske cerkve
Cerkev na Slovenskem | 15.07.2013, 09:59 Marta Jerebič
V župnijski cerkvi sv. Mohorja in Fortunata v Grobljah je včeraj potekala osrednja slovesnost ob 250. obletnici posvetitve cerkve. Vodil jo je kardinal Franc Rode, ki je v pridigi orisal zgodovino te cerkve, nanizal nekaj misli o priliki o usmiljenem Samarijanu, nato pa spregovoril o tem, kakšna je naša vera.
Praznovanje visokega jubileja župnijske cerkve Sv. Mohorja in Fortunata, ki so ga začeli že pred tedni, je doseglo svoj vrh s slovesno nedeljsko sveto mašo, ki jo je daroval rodiški rojak kardinal Franc Rode. Ko sta se z domačim župnikom izpred župnišča s kočijo peljala do cerkve, so ju s hiš pozdravljale slovenske zastave, z zvonika pa praznično pritrkavanje. Pred cerkvijo ga je ob igranju Godbe Domžale pričakal brat Nace, predstavniki župnije, narodne noše in množica vernikov od blizu in daleč.
Ob visokem jubileju so farani z župnikom Andrejem Jemcem prenovili zakristijo, ki jo je kardinal Rode na začetku bogoslužja blagoslovil.
V pridigi je najprej spregovoril o zgodovini Grobeljske cerkve, ki je baročni biser umetnosti. Nadaljeval je s priliko o usmiljenem Samarijanu, ki nas nagovarja k sočutju do vsake človeške bolečine in nas spodbuja, da žrtvujemo svoje ugodje zato, da pomagamo sočloveku.
V zadnjem delu pridige se je dotaknil naše vere, ki bo prepričljiva, če bo v središču našega življenja Jezus Kristus.
Prejšnji papež Benedikt XVI. je pogosto opozarjal na to, da se verska brezbrižnost in nevera v Evropi širita. »Lahko rečemo, da to velja tudi za Slovenijo," je dejal kardinal Rode in dodal:
»Je pa pri nas še nekaj drugega. V mišljenju in ravnanju slovenskega človeka je še vedno nekakšen strah, ko gre za odkrito izpovedovanje vere v javnosti. Še vedno prihaja na dan kot neko sramovanje, da bi se javno izkazali in pokazali kot kristjani in da bi zagovarjali v javnosti krščanske resnice in krščanska moralna stališča.«
Človek, ki ima ponos, se ne bo sramoval svoje vere in verskega prepričanja, je dejal kardinal Rode in nato postavil vprašanje, zakaj se nevernim zdi naša vera tako malo privlačna, nezanimiva in nepotrebna za življenje.
»Naša vera bo prepričljiva, če bo v središču naše vere ljubezen do Jezusa Kristusa in do bratov in sester. Potem bo vera ustvarjala med nami tisto duhovno enotnost, da bomo resnično družina božjih otrok.«
Povezanost z Jezusom Kristusom se hrani z molitvijo, nedeljsko mašo, zakramentom svete spovedi, premišljevanjem Božje besede. Naša vera bo prepričljiva in privlačna, če se bo izražala tudi v dejanjih ljubezni do vseh ljudi, je še dejal kardinal Rode.