Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Alen SalihovićAlen Salihović
Cerkev svetega Mihaela na Barju (foto: Wikipedia)
Cerkev svetega Mihaela na Barju

Obdavčitev nepremičnin Cerkve

Slovenija | 11.06.2013, 14:40 Marjana Debevec

Slovenska škofovska konferenca je v svojih komentarjih glede obdavčitve nepremičnin zadržana. Povejmo, da napovedani davek druži koalicijske stranke, ki so sicer v mnogih vprašanjih precej vsaka na svojem bregu.

Slovenska škofovska konferenca obdavčitev nepremičnin še preučuje. Po stanju registra Ministrstva za kulturo o vpisani sakralni kulturni dediščini iz januarja 2009 je v Sloveniji 6.157 sakralnih enot (tukaj so poleg cerkva in kapel šteta še različna zidana znamenja in križi). To predstavlja približno 80 % celotne kulturne dediščine v Republiki Sloveniji. Ocene vrednosti posameznih nepremičnin so na voljo na spletni strani Geodetske uprave RS. Za sakralne objekte in nepremičnine kulturnega pomena vrednosti ne moremo oceniti, saj teh enot na trgu nepremičnin ni mogoče prosto tržiti. Tistim, ki bogastvo Cerkve vidijo predvsem v zidovih kapel, cerkev, križev, kipov in drugih spomenikov, je treba povedati, da Cerkev že plačuje davek od vseh stavbnih zemljišč, davek od dohodkov pravnih oseb, davek ob prodaji nepremičnin, prispevek ob vzdrževanju gozdnih cestnin še nekaj drugih davkov. Za ponazoritev povejmo: če je vrednost neke cerkve malo več kot milijon, bi to po novem zakonu prineslo nekaj več kot pet tisoč davka na leto. In kdo bi to plačal? Verniki.

Povejmo še, da v Evropi davka na sakralne objekte praktično ne poznajo.

Državljani, ki se jim zdi predlog 0, 5 odstotnem davku sporen, lahko pošljejo mnenje o tem do 28. junija na ministrstvo za finance.

Uvodoma smo že rekli, da na komentar napovedanega davka s strani Slovenske škofovske konferenca še čakamo. Ne samo zato, ker cerkveni mlini meljejo počasi ampak tudi zato, ker je zadeva zelo kompleksna.

Vse nepremičnine v lasti Katoliške Cerkve v Sloveniji so (bile) obdavčene po veljavni zakonodaji, kar pomeni, da so obdavčene vse, razen objektov za bogoslužno rabo.

V Sloveniji je 2.901 cerkva in kapel ter znamenj. Po stanju registra Ministrstva za kulturo o vpisani sakralni kulturni dediščini iz januarja 2009 je v Sloveniji 6.157 sakralnih enot (tukaj so poleg cerkva in kapel šteta še različna zidana znamenja in križi). To predstavlja približno 80 % celotne kulturne dediščine v Republiki Sloveniji.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...