Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Franci Feltrin  (foto: ARO)
Franci Feltrin | (foto: ARO)

Bomo po 22. letih naše samostojnosti strnili vrste?

| 21.06.2013, 14:37

Ko sem v ponedeljek gledal začetek 15. seje Državnega zbora in ko je predsednica vlade odgovarjala na poslanska vprašanja sem si zamislil, kaj nas še čaka ob taki aroganci najvišjih predstavnikov oblasti. Da vladi opozicijski poslanci postavljajo tudi neprijetna vprašanja je jasno. Predsednica vlade in njeni ministri, pa naj bi nanje odgovarjali z veliko mero prepričljivosti in strpnosti. To me je še posebno zmotilo zato, ker je gospa v času, ko je prevzemala vodstvo vlade, obljubljala, da v njeni vladi ne bo gledanja za nazaj in ne bo več osebnih zamer ter podtikanj. Danes pa smo priča njeni aroganci in nepotizmu kakršnega ni zmogel noben dosedanji predsednik preteklih vlad.

Zato se smemo vprašati, ali bo sedanja vlada prevzela odgovornost za stanje, ki je tukaj in zdaj in ne bo vse slabosti prelagala na preteklost. Pred meseci, ko je predsednica vlade z nekaterimi ministri sedanje vlade, še sedela v poslanskih klopeh, na strani opozicije so iz njihovih ust letele same kritike in trditve kako bi moralo biti in kako bi oni to bolje storili. Žal je predsednica Alenka Bratušek, ko se še ni dobro usedla vladne sobane, že obrnila krmilo in ladjo z imenom »slovenska politika« usmerila po kurzu, ki ga usmerjajo nostalgiki komunistične doktrine. Šele po kratkem pogovoru s politiki v Bruslju je krmilo obrnila v smer, ki jo je začrtala tako kritizirana vlada Janeza Janša. Do kam in koliko čas še, pa je že drugo vprašanje?

Neverjetno kako pro-vladni mediji v času »Alenkinega« vladanja kar tekmujejo kdo bo javnosti najprej postregel z vse bolj nepomembnimi in oddaljenimi novicami in le malo, ali skoraj nič, o deli in načrtih leve vlade, kaj šele o predsednici vlade, kot smo bili to navajeni v času pretekle vlade. Če pa že, pa je poročanje v superlativih. Kar pa je slabega pa se ve, da je vsega kriva vlada Janez Janša. Stranke in ministri, ki so bili z njim v vladi, sedaj obračajo plašč po vetru, ki ga delajo strici v ozadju, da so tudi oni soustvarjali dobre in tudi slabe predloge pretekle vlade, pa nič. Kot, da jih tam ni bilo. V Janševi vladi namreč.

Seveda so za današnje takšno stanje v državi veliki meri krivi tudi vladni in državni uslužbenci, ki so brez lastnega strokovnega stališča. Za vsako vlado delajo le po naročilu, da lahko še naprej mirno sedijo v varnem zavetju in zatajevanju lastne strokovnosti ter resnice. V zahodnih demokratičnih državah vladne in državne službe opravljajo delo strokovno, ne glede na barvo vlade. Tudi Alenka in njeni ministri so iz poslanskih klopi govorili o sami strokovnosti in superlativih.

Prav tako je zanimivo, da v času Alenkine vladavine ni več vstajnikov. In več kričanja po slovenskih mestih, »Dol s korupcijo, dol s politiki!« itd.. V sindikatih so se vodilni poskrili v svoje kabinete in se zleknili v udobne sindikalne fotelje. Le občasno, kot po naročilu iz ozadja dovolijo, da se v javnosti oglasi kakšen še ne preveč javno poznan obraz sindikalista, da prebere kratko izjavo. Na primer, da se ne strinjajo s predlaganimi obdavčitvami in obremenitvami slovenskega gospodarstva. In to je vse. Vstajniki pa, med katerimi je bilo žal, veliko število dobro plačanih javnih uslužbencev ter predstavnikov političnih strank, ki so v času pretekle vlade divjali po slovenskih mestih sedaj kot, da čakajo novih navodil kje in koga je potrebno izbrisati iz političnega parketa. Sicer pa to delajo tudi nekateri slovenski sodniki, ko jim vodstvo sodne veje oblasti pove in zaukaže koga je potrebno obsoditi in koga izpustiti.

Po dolgem času so se oglasili slovenski pisatelji, da bodo organizirali vse slovensko vstajo, in to na praznik Dneva državnosti. Nič narobe, če bi jo razglasili kakšen drugi dan ali takrat, ko bi jim res pretila nevarnost njihovega obstoja. Ker nič od tega ni si upam trditi, da gre le za mazanje praznika, ki je ne le simbol, slovenske državnosti pač pa 22. rojstni dan slovenskega naroda. Praznik po katerem so hrepeneli naši dedje in pradedje. Ob vsem tem se nehote vprašam, kje so tisti pisatelji, ki so sooblikovali osnutek slovenske ustave in njene državnosti? Smo bili ob plebiscitarni odločitvi res tako enotni? Bomo ob proslavi dneva državnosti spet strmeli v simbole, ki so jih nosili krvniki naših očetov, bratov in sester, po drugi svetovni vojni in agresorji po razglasitvi slovenske samostojnosti? Bo predsednica spoštovala slovensko ustavo in njene določbe, kot je zaprisegla ter prihod simbolov komunistične preteklosti prepovedala?

V času, ko sem bil še aktiven politik in v času priprav za izvedbo slovenske osamosvojitve, sem prejel kar nekaj pisemskih groženji z dokaj različno vsebino nestrinjanja s takratnim političnim dogajanjem. Med njimi se mi še danes zdi najbolj zanimivi pisec, s podpisom partizan, ki je med ostalimi zmerljivkami napisal tudi naslednji stavek »…. Škoda ker smo te leta 1945 izpustili domov namesto, da bi te odpeljali v Kočevski Rog in te z ostalim vrgli v brezno… » konec citata. Pismo omenjam zato ker sem po naključju odkril naslov njenega avtorja. Ali je bil res partizana ali ne nisem ugotavljal. Pisal sem mu prijazno pismo s povabilom na kavo, da mu povem, da me pač takrat ni bilo med domobranci in ne med begunci, ker sem kot dveletni otrok v tistem času, v času povojnih pobojev, živel v rojstni hiši, v kateri je še vedno delovala partizanska javka. Seveda se 'hrabri partizan' mojemu vabilu ni odzval. Zakaj to pripovedujem.

Ker se tudi po 22. letih slovenske samostojnosti še vedno najdejo posamezniki, med katerimi je veliko nestrpnosti do slovenske države, ki netijo sovraštvo. Žal so med njimi celo izobraženci, ki pred dnevom državnosti na vse možne načine želijo pred javnostjo oblatiti proces osamosvojitve in s tem tudi desetdnevno vojno. Tudi s številnimi izmišljotinami o ključnih ljudeh, z namenom , inkriminirati zaslužne posameznike, da danes živimo v samostojni državi Sloveniji. Zaslužni, da se v Sloveniji ni zgodila bratomorna vojna, kot so jo doživeli številni prebivalci v takratnih republikah razpadajoče Jugoslavije. Proces slovenske osamosvojitve je v pravnem in vojnem pogledu, zapisan v svetovno zgodovino; da so za samostojnost nekega narod potrebna njegov ponos, politična in narodova odločnost, da želi biti na svoji zemlji svoj gospod.

Vem, številni boste rekli, da to ni res, da nam sedaj narekuje Bruselj. Spoštovani, nam Bruselj ne narekuje, kaže pa smer, da se izognemo globokemu propadu nad katerim že dogo, predolgo visimo. A žal živimo v času, ko prevladuje doktrina; če želiš vladati moraš najprej skregati narod.

Vsem poslušalkam in poslušalcem iskreno čestitam za Dan državnosti in bodimo ponosni na lepote naše dežele in našo državo Slovenijo, ter v njeno čas in slavo izobesimo našo zastavo.

S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...