
Razstava o nadškofu Vovku na Brezjah
Na Brezjah razstava o nadškofu Vovku
| 07.05.2013, 12:20 Matjaž Merljak
V razstavni dvorani bazilike Marije Pomagaj na Brezjah so v ponedeljek, 6. maja 2013, odprli priložnostno razstavo, ki je nastala ob 50. obletnici smrti Božjega služabnika nadškofa Antona Vovka.
Razstavo je na pobudo Vovkovega odbora in z njegovo pomočjo pripravil nadškofijski arhiv v Ljubljani. Na njej je predstavljen utrip časa, v katerem je živel in deloval nadškof Vovk, predstavljena je tudi nadškofova veličina in prodornost njegove osebnosti.
Soavtor razstave, vodja arhiva France M. Dolinar, je predstavil nadškofa Vovka, ki so ga 15. junija 1945 izvolil kanonika Vovka za pooblaščenega generalnega vikarja. Čeprav ni bi doktus, kot je sam dejal ob imenovanju za škofa in mu je to vedno oponašala oblast, je bil vse življenje izjemen dušni pastir. Bil je priznan in dober govornik, poslušalce je osvajal s svojo zbrano in slikovito ljudsko govorico, podrobno se je zanimal za težave duhovnikov, niso mu bile tuje težave vernikov, s katerimi se je seznanjal na birmah in vizitacijah ... s svojo mogočnostjo in jasno besedo je bil neomajen pričevalec Kristusovega evangelija, trdna skala vere svojim vernikom. V trpljenju, ki ga je prestajal je bil mučenec v dobesednem pomenu besede in to že pred 20. januarjem 1952, ko so ga v Novem mestu polili z bencinom in ožgali.
Od leta 1951 do 1961 je upravljal tudi slovenski del reške in v od leta 1951 do 1955 slovenski del tržaško-koprske škofije. Po smrti Rožmana je bil imenovan za ljubljanskega škofa. Papež Janez XXIII. je ljubljansko škofijo 22. decembra leta 1961 povzdignil v nadškofijo in tako je bil Vovk z istim odlokom imenovan za ljubljanskega nadškofa.
Nadškof Vovk je umrl 6. julija leta 1963 v Ljubljani. Maja 1999 se je uradno začel postopek za beatifikacijo.
Razstavo je odprl ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres. Dejal je, da so zdaj drugačni časi, ko so bili Vovkovi in da so tudi oblike sovraštva do Cerkve drugačne in se izražajo drugače, „ampak kreposti, ki jih kristjani potrebujemo, so iste kot jih je imel nadškof Vovk: vera, trdnost, medsebojna povezanost zvestoba Cerkvi, to so tiste kreposti, zaradi katerih nadškof Vovk zasluži, da se mu priporočamo in pride na naše oltarje.“
Nadškof Stres upa še, da bo ta razstava znova oživila lik nadškofa Vovka, da bi se ob njem navdihovali in predvsem da bi tudi ta razstava prispevala k zaupanju v njegovo priprošnjo, da je potrebno, da bi izprosili čudež.
Na Brezjah bo razstava gostovala mesec dni, do četrtka, 6. junija 2013. Med 10. in 20. junijem 2013 bo gostovala na Breznici, med 26. junijem in 10. julijem 2013, v kapeli Teološke fakultete v Ljubljani, jeseni pa še v Stični, Tržiču, Metliki, Novem mesti in Trebnjem.