Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Helena Jaklitsch (foto: ARO)
Helena Jaklitsch

Molči, človek!

| 29.05.2013, 14:30 Jože Bartolj

Ker je novinar RTVSLO, medtem ko se je javljal v živo v informativno oddajo med drugim dejal, da »če sem pred leti ob obisku slovenskega premiera dejal, da ni povedal nič pametnega, lahko tokrat dodam, da ona (aktualna predsednica vlade) ni povedala praktično ničesar, ne samo nič pametnega«, je dobil prepoved javljanja v živo v dnevno informativne oddaje ter šestmesečni suspenz.

Glede na povedano, se mi v resnici zdi sankcija popolnoma pretirana. Izgovor, da bi moral poročati le o dogodku kot takem, brez komentarjev, pa je še toliko bolj beden. Prijelo me je, da bi poiskala druge posnetke javljanj novinarjev v živo, tiste izpred nekaj mesecev, ko je bil predsednik vlade še Janša, ter jih primerjala s tokratno izjavo v živo. Brez dvoma lahko zapišem, da so bila poročanja novinarjev s terena o delu takratne vlade veliko bolj sočna, bolj osebna in da so jasno in glasno izražali svoja (predvsem negativna) stališča do takratne vlade. Vendar takrat ne duha ne sluha o kakšnem suspenzu ter sklicevanju na novinarski kodeks. Čeprav so ti isti novinarji dnevno ugotavljali, da postajamo totalitarna država, kjer se izvaja dnevni pritisk na novinarje. In temu je prikimaval dobršen del »pomembnih in uglednih« mož in žena iz slovenskega družbenega prostora, katerih odziva danes v medijih ni mogoče najti. Ampak saj mi drugih posnetkov niti ni treba iskati. Lahko samo pogledamo ta konkretni primer – kot izhaja iz njegove izjave, je novinar že pred leti poročal, da takratni premier ni povedal nič pametnega (kar je po mojem še huje, kot če ne poveš ničesar), pa takrat očitno ni bil deležen nobenega sankcioniranja s strani odgovornih.

Kaj se dogaja?!

Očitno se je v zadnjem času nekaj spremenilo. Še nekaj mesecev nazaj je bilo dovoljeno »čustveno« poročanje s pridihom osebnega, sedaj pa je to prekvalificirano v »nasprotje z novinarskim kodeksom«. Tako ravnanje in taka sankcija, predvsem pa taka sprememba, bi pravzaprav morala zaskrbeti vse nas, prižgati bi se morali vsi alarmi, družba bi se morala odzvati. Vendar zaenkrat nikjer nič, oglasila sta se le novinarski sindikat, ki je tako kazen označil za pretirano, ter Združenje novinarjev in publicistov, ki je proti takemu ravnanju ostro protestiralo, še posebej, »ker novinarji javnega zavoda RTVSLO dnevno kršijo tako novinarski kodeks kot programske standarde RTVSLO in poročanje mešajo s komentiranjem. Drastični ukrep je popolna novost v delovanju RTVSLO«. Bolje kot nič, ampak res bi pričakovala, da bi se oglasila še vsaj Varuhinja človekovih pravic, predsednik Ustavnega sodišča, predsednik države, celo predsednica vlade, s čimer bi pokazala, da se ne boji kritičnega poročanja ter da verjame v to, kar dela. Ali pa vsaj Liberalna akademija, ki se je prej tako rada oglašala v skrbi za slovenski demokratični prostor ter vsi podpisniki peticije o zatiranju svobode medijev, ki so jo pred leti pošiljali po svetu. Pričakujem preveč? Ko je novinar kaznovan, ker je med poročanjem zgolj povedal, da predsednica ni povedala ničesar, bi se morale zganiti vse te institucije in drugi. In se postaviti v bran svobodi govora, svobodi poročanja. Pretirano? Ne, sama mislim, da ne. S tem, ko so vsi našteti tiho, so odgovornim sporočili, da lahko z izgovorom o nespoštovanju novinarskega kodeksa mirno suspendirajo novinarja, ki je kritičen do (te) oblasti. Ker jim zaradi tega ne bodo žugali in ne obsojali ter opozarjali na to, da smo demokratična država, kjer je tako ravnanje nedopustno.

Skrajno neprimerno je, da se udeleženi tu sklicujejo na novinarski kodeks, ko pa sami vedo, kolikokrat ga pri poročanju novinarji res kršijo, pa se ne zgodi nič. Očitno je zelo pomembno merilo to, o čem, predvsem pa o kom poročaš. So torej politiki, politične stranke, o katerih ni dovoljeno kritično poročati? Nehote se vprašam, ali je bila taka odločitev urednika samostojna, ali pa je bil potreben telefonski klic. Odgovora ne vem, pa tudi nočem prehitro sklepati, res pa je, da ne morem pozabiti, da je bila pred mesecem dni v Državnem zboru fotografu, ki je pobliže fotografiral telefon ta iste premierke, odvzeta akreditacija. Naključje?

Ob zadnjem dogajanju lahko samo upam, da tu ne gre za postopno in vedno bolj javno ustrahovanje in discipliniranje novinarjev z jasnim sporočilom »če ne boš poročal tako, kot hočemo, te čakajo posledice«. Tu ne smemo popustiti! Jasno moramo povedati, da v Sloveniji ne bomo dopustili, da bi se ponovno vpeljal verbalni delikt. Zato pa ne smemo molčati, ampak moramo ob vsakem takem primeru od institucij zahtevati, da tako ravnanje obsodijo. Da se nam na koncu ne bo zgodilo, da bomo morali molčati tudi sami. In da takrat ne bo nikogar, ki bo tem poročal.

Več komentarjev na Casnik.si

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...