Spomini prof. Lipovca iz Clevelanda na škofa Rožmana

| 07.04.2013, 07:48 Matjaž Merljak

Danes bo v Lemontu pri Chicagu v ZDA potekalo slovo od pokojnega škofa Gregorija Rožmana pred prenosom njegovih posmrtnih ostankov v Slovenijo. Naš ameriški dopisnik iz Clevelanda Tone Ovsenik je posnel intervju z 98-letnim Vinkom Lipovcem. Bil je profesor na ljubljanski univerzi, ujetnik v Dachau, član slovenskega demokratičnega upora in po prihodu v Ameriko 30 let urednik Ameriške domovine. Osebno je bil seznanjen s škofom Gregorijem Rožmanom, posebno v letih bivanja v Clevelandu.

Z njimi se je srečal že kot študent sredi 30-ih let, saj se je škof zelo zanimal za razmere na univerzi. „Škof je bil velika dobričina. Po svojem značaju - bil je Korošec - je bil bolj mehke narave. Bil je zelo prijazen, vljuden, ustrežlijv. Kjer koli in kadar koli v javnosti je bil zelo priljubljen, ker je bil dober govornik in vnet delavec za mladino,“ je dejal g. Lipovec.

Spominja se dogodka, ki je od škofa Antona Bonaventura Jegliča 17. maja 1930 prevzel ljubljansko škofijo kot 29. ljubljanski škof. S strani tedanjih komunistov je bil označen kot izdajalec naroda. Kot pravi prof. Lipovec, so se komunisti zavedali, da ima kot odločen protikomunist, ki se je držal papeških okrožnic, vpliv na slovensko javnost. In zaradi tega so morali uničiti, a škof Rožman je „bil izrazit in zaveden Slovenec in tudi begunec pred nacizmom in Nemci, ko je moral leta 1920 po neuspelem plebiscitu bežati iz Koroške v Ljubljano.“

Prof. Lipovec je še dejal, da je škof Rožman med drugo svetovno vojno rešil marsikatero življenje, interveniral je za veliko ljudi v času italijanske okupacije: „Ne le za katolike, ampak za vse, ki so se obrnili nanj.“

Leta 1945 se je bil prisiljen umaknili v Avstrijo, nato je odšel v Cleveland. Škof bi sicer ostal v Ljubljani, a svetovalci so menili, da je bolje, da se umakne.

V Clevelandu so ga sprejeli v župniji svetega Lovrenca, ki jo je vodil župnik Oman. „Ker se je imel za regularnega ordinarija ljubljanske škofije, je veliko potoval in obiskoval rojake po drugih celinah v vseh večjih slovenskih naselbinah v ZDA, Kanadi, v Argentini, tudi v Evropi.“

Umrl je 16. novembra leta 1959 v Clevelandu, pokopali pa so ga v Lemontu pri Chicagu, kjer je slovensko versko središče. Prof. Lipovec še pravi, da je sedanji prekop v ljubljansko stolnico „edino primerno in možno, saj je bil ljubljanski škof. Ta vrnitev naj bi pomagala k narodni spravi v Sloveniji.“

Ljudmila Novak in prof. Vinko Lipovec
Ljudmila Novak in prof. Vinko Lipovec © Tone Ovsenik

Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA) Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA)

Izjemen uspeh slovenskih kirurgov

Slovenski kirurgi so dosegli nov mejnik. Uspešno so namreč opravili prvo endoskopsko kirurško odstranitev raka nosnega dela žrela z rekonstrukcijo. Podrobnosti so predstavniki ORL Klinike na UKC ...

Nasilje (photo: Pixabay) Nasilje (photo: Pixabay)

Romsko nasilje nad ljubljanskim kmetom

V Ljubljani je prišlo do nasilnega obračuna Romov s tamkajšnjim kmetom. Po navedbah naših virov so se v Klečah trije sinoči pripeljali do kmetijskega zemljišča, kjer je 72-letni Anton Čemažar ...

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...

Geolog Tristan Rome (photo: Maja Morela) Geolog Tristan Rome (photo: Maja Morela)

Kamen iz časa dinozavrov

V poletnih mesecih v naravi pogosteje opazimo kamenje, ki sestavlja morsko obalo, nabrežja rek, potokov ter se več tisoč metrov dviga nad površje zemlje in gradi gore. Te kamnine so prepotovale ...