Slavi KoširSlavi Košir
Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn; foto: Evropska komisija (foto: Evropska komisija)
Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn; foto: Evropska komisija

Zaskrbljujoče poročilo o Sloveniji

Politika | 10.04.2013, 14:27

Evropska komisija je danes objavila poglobljeni pregled makroekonomskega stanja v 13 problematičnih članicah unije. Ugotovitve so zaskrbljujoče. Slovenija in Španija imata najhujša, presežna makroekonomska neravnovesja. Vlada mora sedaj opredeliti podroben načrt za reševanje tega problema.

"Slovenija se sooča s presežnimi makroekonomskimi neravnovji. Nujno je takojšnje ukrepanje za ustavitev hitrega kopičenja teh neravnovesij in za njihovo odpravljanje," poziva komisija. Podpredsednik Evropske komisije Olli Rehn je tako na novinarski konferenci opozoril: „V Sloveniji se makroekonomska neravnovesja hitro povečujejo, zato mora, da bi ta negativen trend obrnila, odločno izvesti reforme, ki jih je začela, in pripraviti celovite in konkretne ukrepe, ki jih mora opredeliti v proračunskih in reformnih načrtih, ki ju mora poslati v Bruselj "v prihodnjih tednih".

Komisar je v predstavitvi ugotovitev izpostavil tudi, da Slovenija ni bila sposobna pritegniti veliko tujih vlagateljev in da se je poslabšala dinamičnost njenega izvoza. Bruselj Slovenijo opozarja predvsem na velika tveganja v finančnem sektorju, ki izvirajo iz zadolženosti podjetij in negativnih učinkov procesa njihovega razdolževanja.

Ta tveganja po oceni komisije zaostrujejo tudi prepletenost težav finančnega sektorja z javnimi financami, omejena sposobnost prilagajanja kapitalskega trga in trga dela ter gospodarska struktura, v kateri prevladuje državno lastništvo.

Bruselj opozarja tudi na to, da so obdobja negotovosti in pravne ovire pri sprejemanju reform Sloveniji onemogočila ustrezno soočanje s temi neravnovesji ter s tem okrepila njeno ranljivost v času povečanega stresa pri financiranju držav v Evropi.

Vlada mora sedaj v proračunskem in reformnem načrtu, ki ju mora poslati v Bruselj v začetku maja, opredeliti celostno in podrobno strategijo za reševanje problema makroekonomskih neravnovesij. Komisija bo nato ta načrta podrobno pregledala in ocenila ter podala priporočila za ukrepanje, ki jih bo razgrnila 29. maja. Če Slovenija priporočil ne bo upoštevala, jo v skrajnem primeru čaka kazen v višini 0,1 odstotka bruto domačega proizvoda.

Bruselj najhujša, presežna neravnovesja ugotavlja le še v Španiji. Pod drobnogledom je bilo sicer še 11 članic - Belgija, Bolgarija, Danska, Finska, Francija, Madžarska, Italija, Malta, Nizozemska, Švedska in Velika Britanija. Za preostale članice je komisija že prej ocenila, da niso problematične, Grčija, Irska, Portugalska in Ciper pa ta problem že rešujejo v okviru programa pomoči.

Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...