Štefan IskraŠtefan Iskra
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Janez Petek CM (foto: Svobodna Slovenija)
Janez Petek CM

Umrl duhovnik Janez Petek CM

| 10.01.2013, 10:11 Matjaž Merljak

Nekaj dni po praznovanju 65-letnice mašniškega posvečenja je v Domu sv. Vincencija v Slovenski vasi v Lanusu, v starosti 92 let, umrl eden stebrov slovenske skupnosti v Argentini, duhovnik Janez Petek CM.

Pokojni duhovnik se je rodil 30. julija 1920 v Rafolčah, župniji Brdo pri Lukovici. Osnovno šolo je opravil v vzgojnem zavodu Misijonske družbe sv. Vincencija na Taboru v Ljubljani. (Redovniki družbe se imenujejo 'lazaristi'). Janez Petek je končal ljubljansko klasično gimnazijo leta 1941 in vstopil v lazaristovsko družbeno semenišče, ki se je po nemški okupaciji preselilo iz Grobelj v Ljubljano.

Po vojni in revoluciji se je znašel v Italiji, kjer je nadaljeval bogoslovne študije v škofijskem semenišču v Fano, nato v slovenski teološki fakulteti v Pragliji pri Padovi, končal pa na Gregorijani v Rimu. Mašniško posvečenje je prejel 9. 11. 1947 v Sieni, novo mašo pa daroval v Rimu.

Ko se je slovenska lazaristovska skupina v Rimu razšla, je večina odšla v Španijo, kjer so jih sobratje ljubeznivo sprejeli in jim dali vse možnosti za nadaljnji študij in družbeno življenje. V tistem času je v Španiji študirala večja skupina visokošolcev obeh spolov. Zanje se je močno zavzel dr. Jakob Kolarič CM. Po njegovi emigraciji v Kanado, se jim je posvetil g. Janez Petek CM, do svojega odhoda v Argentino.

Pokojni duhovnik Janez Petek CM
Pokojni duhovnik Janez Petek CM © Svobodna Slovenija
17. julija 1950 je prišel v Buenos Aires. Znanje španskega jezika mu je omogočilo, da je postal kaplan v osrednji hiši usmiljenk in profesor verouka v kolegiju usmiljenih sester.

Slovenski izseljenski duhovnik Janez Hladnik je pri tedanjem predsedniku Argentine dosegel, da je v Argentino lahko prišel vsak slovenski begunec, ki je to želel. Za prišle rojake je Hladnik tudi kupil večje neobljudeno zemljišče, ga dal parcelirati in parcele za skromno plačilo ponudil v nakup. Tako se je s časom ustvarilo naselje, ki se danes imenuje Slovenska vas v Lanusu. Naprosil je skupino lazaristov, da se posvetijo dušnemu pastirstvu med rojaki, sam pa je sprejel novonastalo faro sv. Jožefa v bližini.

Redovni predstojniki so spoznali za koristno, da ustanovijo družbeno hišo slovenskih lazaristov v Slovenski vasi. Ti so bili tedaj Ladislav Lenček, Janez Petek, France Buh in brat Janez Grabnar.

Janez Petek je bil imenovan za superiorja hiše in za vikarja vikarije Marije Kraljice, katera je bila ustanovljena za božič 1956. Slovenski lazaristi so s časom posvetili dušnopastirsko oskrbo vsem ljudem, ki so se naselili v vasi in bližini. Ustanovili so Baragovo misijonišče, ki je danes duhovno in šolsko središče za vso bližnjo in daljno okolico.

Najprej so zgradili župnišče in cerkev posvečeno Mariji Kraljici, nato več šolskih poslopij, tiskarno, in še marsikaj, Tudi dom sv. Vincencija za ostarele in neokretne. Vse to se je zgradilo pod vodstvom in nadzorstvom župnika Janeza Petka CM.

A ne samo to. Zasluga lazarista Petka je tudi ta, da se je Slovenska vas iz 'blatne vasi' razvila v moderno predmestje Buenos Airesa. Pri občinskih in provincialnih oblasteh je dosegel, da se je zgradila potrebna infrastruktura naselja: asfaltirane ceste in avtobusni prevoz, omrežje električnih, vodovodnih, sanitarnih in plinskih instalacij.

Ime Janeza Petka CM bo v zgodovini Slovenske vasi zapisano z zlatimi črkami.

Zadnja leta je g. Petek preživel v oskrbi Doma sv. Vincencija. V nedeljo 11. novembra je želel javno proslaviti 65-letnico svojega mašniškega posvečenja s sv. maš o v cerkvi Marije Kraljice, pri kateri je somaševal s škofom Andrejem Stanovnikom, župnikom Jožetom Bokaličem in drugimi sobrati. Po končani maši je še prosto in jasno govoril o svojem življenju in delovanju. Deset dni za tem (21. novembra 2012) je umrl.

Poslovilna sv. maša je bila v petek, 23. novembra. Daroval jo je škof msgr. Rubén Oscar Frassia iz škofije Avellaneda-Lanús skupaj s škofom msgr. Vinkom Bokaličem, ob asistenci številnih sobratov in drugih duhovnikov ter prisotnosti množice hvaležnih vernikov.

Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...